Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszek Engelking z promocją "Muzeum dzieciństwa" w Bytomiu

Redakcja
"Wiersze do tego tomu powstawały przez dwa i pół roku... Powracam w nich do lat wczesnej młodości" - Leszek Engelking
"Wiersze do tego tomu powstawały przez dwa i pół roku... Powracam w nich do lat wczesnej młodości" - Leszek Engelking Piotr A.Jeleń
W sobotnie popołudnie, 4 lutego w bytomskim Biurze Promocji zagościł poeta, nowelista Leszek Engelking. Spotkanie było okazją do zapoznania się z nowym tomem poetyckim autora zatytułowanym "Muzeum dzieciństwa".

Tłumacz i krytyk literacki, Leszek Engelking urodził się w Bytomiu w roku 1955. Tutaj się wychował i spędził szkolne lata. Stąd nie dziwi nikogo, że poeta z przyjemnością wraca do swoich rodzinnych stron - obecnie mieszka w Brwinowie pod Warszawą - ale także poświęca jej miejsce w swojej twórczości poetyckiej.

Pracę magisterską z filologii polskiej obronił na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1984-1995 pracował jako redaktor w miesięczniku "Literatura na Świecie", a na przełomie 1997/1998 wykładał historię literatury czeskiej oraz historię filmu czeskiego i słowackiego na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2003 jest adiunktem w katedrze Teorii Literatury na Uniwersytecie Łódzkim.

Przyczynkiem do poetyckiego spotkania w Rynku 7 był ostatnio wydany tom poetycki "Muzeum dzieciństwa" w pełni odzwierciedlający więzy łączące nowelistę z rodzinnym Bytomiem.

Leszek Engelking o swoim tomie poezji

- Wiersze do tego tomu powstawały przez dwa i pół roku (i tak naprawdę cały czas, już po opublikowaniu książki, powstają, będzie to swego rodzaju suplement)... Powracam w nich do lat wczesnej młodości. W "Muzeum dzieciństwa" pojawiają się pewne elementy związane z dawną architekturą miasta, które są swoistymi lejtmotywami całego tomu. Dworzec kolejowy, dom rodzinny, cmentarze, kina, kawiarnie, nie tylko zresztą te dawne, ale i dzisiejsze...- to tylko niektóre z miejsc, jakie napotka czytelnik - wyjaśnia Leszek Engelking. - To, że te wiersze powstały w takim, a nie innym momencie, związane jest pewnie z nagromadzeniem się doświadczeń pisarskich, bo tworzywem emocjonalnym, które uruchamia wspomnienia i pozwala przenieść się w przeszłość, już od pewnego czasu dysponowałem - dodaje poeta.

To druga wizyta poety w bytomskim Biurze Promocji i jak sam przyznaje, dzisiejszy Bytom niezbyt przypomina tego, którego pamięta z młodzieńczych lat.

- Zmieniają się, co nieuniknione, miejsca i ludzie, ale mimo wszystko, to jest nadal moje miasto. Zresztą trudność, a w zasadzie niemożność, dotarcia do tego, co było, a dziś jest obce i słabo rozpoznawalne, jest również jednym z motywów tego tomu - mówi Leszek Engelking.

Z twórczości poety

Leszek Engelking wydał kilka zbiorów poetyckich, "Autobus do hotelu Cytera", "Haiku własne i cudze", "Mistrzyni kaligrafii i inne wiersze", "Dom piąty", "I inne wiersze", "Szczęście i inne prozy", "Surrealizm, underground, postmodernizm. Szkice o literaturze czeskiej", "Codzienność i mit. Poetyka, programy i historia Grupy 42 w kontekstach dwudziestowiecznej awangardy i postawangardy", "Wyspy na jeziorze", "Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej", "Oleg Pastier, Karol Chmel, Ivan Kolenič, Oko za ząb. Trzej współcześni poeci słowaccy". Poeta jest również autorem monografii Vladimira Nabokova.
Osiem wierszy z "Muzeum dzieciństwa" zostało wydanych, jako osobna książeczka po hiszpańsku "Museo de la infancia" - Saragossa 2010 r.; Engelking na Uniwersytecie Warszawskim prowadził wykłady z iberystyki.

W 2010 roku nowelista został laureatem nagrody polskiego PEN Clubu za wybitne dokonania translatorskie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiego PEN Clubu, Societé Européenne de Culture oraz Stowarzyszenia Literackiego "Scriptus".

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto