Facebook Google+ Twitter

Leszek Możdżer na "Dwóch Brzegach" w Kazimierzu Dolnym

W plenerowym saloniku Empiku na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym gościł w środę, 3 sierpnia 2011 roku, jeden z najwybitniejszym muzyków polskich, Leszek Możdżer. Powody jego wizyty były co najmniej dwa: sukces płyty "Komeda" i premiera filmu "Ostatnia wieczerza" Sylwestra Latkowskiego, do którego skomponował muzykę.

Muzyka na wymiar

Leszek Możdżer. / Fot. Krzysztof KrzakSylwester Latkowski w 2002 roku nakręcił dokument "Pub 700" poświęcony Leszkowi Możdżerowi. Nie do końca zadowolony z efektu końcowego muzyk zablokował na blisko rok emisję filmu, co spowodowało ochłodzenie wzajemnych relacji miedzy twórcami. "Ostatnia wieczerza", poświęcona gdańskiemu malarzowi, Maciejowi Świeszewskiemu, to efekt kolejnej ich współpracy. - Pracowało mi się przy tym filmie łatwo, gdyż reżyser obdarzył mnie stuprocentowym zaufaniem i dał całkowitą swobodę twórczą - wyznał Leszek Możdżer podczas spotkania w Kazimierzu Dolnym. - Poza tym pisanie muzyki do filmu dokumentalnego, który jest z założenia fotografią rzeczywistości różni się od komponowania ścieżki dźwiękowej do fabuły, gdzie trzeba manipulować emocjami widza. Tu chodzi o to, by jakoś skomentować obrazek.
Zdaniem Leszka Możdżera komponowanie muzyki filmowej to tworzenie "muzyki na wymiar". Najważniejszą decyzją jest ta dotycząca początku i końca grania, później należy określić charakter kompozycji i zmierzyć długość jej trwania. - Ale muzyka filmowa to także idealna przestrzeń do eksperymentowania - przyznał Możdżer w Café Empik.

"Komeda"

Krążek "Komeda" Leszka Możdżera od momentu premiery utrzymuje się na czołowej lokacie najchętniej kupowanych płyt w Polsce. Z tego powodu jeden z krytyków nazwał nawet pianistę "Dodą polskiej pianistyki". (- Doda to jest piękna kobieta, więc brzmi to jak komplement - skomentował to określenie muzyk). Aż trudno wyobrazić sobie, że ta rzeczywiście świetna płyta została nagrana zaledwie w dwa dni w domowym studiu artysty! Inicjator pomysłu, Paweł Potoroczyn, namawiał Leszka Możdżera do jej nagrania przez cztery lata.Leszek Możdżer. / Fot. Krzysztof Krzak
- Muzyka Krzysztofa Komedy jest bardzo przestrzenna, pozwala się swobodnie wypowiedzieć - mówił pianista na spotkaniu w Kazimierzu Dolnym. - Te tematy nie są trudne, ale nasycone emocjami, a akurat mój czas był wtedy na tyle emocjonalnie bogaty, że udało mi się zawrzeć w tej muzyce wszystko to, co wtedy czułem. Być może dlatego ta płyta ma takie szerokie grono odbiorców?
Bo, zdaniem Leszka Możdżera, w muzyce tak naprawdę chodzi o pokazanie emocji. Artysta myśli o nagraniu płyty z utworami Bacha, ale chce to zrobić "po bożemu", z pełnym szacunkiem dla geniuszu mistrza Baroku i bogactwa jego spuścizny artystycznej, dlatego na ten krążek przyjdzie miłośnikom talentu Możdżera poczekać 3 - 4 lata.

Twórczość własna

- Kiedyś komponowałem więcej - przyznał Leszek Możdżer na festiwalu Dwa Brzegi. - Jednak ostatnio oczekiwania wobec mojej osoby spowodowały pewien zator. W pewnym momencie poczułem, że wiem, co mam następnego zrobić, bo nie chciałem się stać karykatura samego siebie, a zacząłem rozumieć, ze pewne rzeczy sprzedają się lepiej, że dziewczynom się podoba granie w górnym rejestrze... To wszystko odbierało mi uważność i szczerość wypowiedzi artystycznej.Leszek Możdżer. / Fot. Krzysztof Krzak
Dlatego artysta postanowił na kilka lat zaprzestać komponowania (poza muzyką filmową), poznać siebie, zorientować się, co chce powiedzieć jako twórca. Zapowiedział jednak, że w przyszłym roku nagra płytę z autorskimi kompozycjami. Generalnie artysta po kilkuletnim "romansie" z tak zwanym show biznesem, kiedy koncertował w ogromnych salach przed kilkutysięczną widownią, także z muzykami zwanymi potocznie szarpidrutami, chce wrócić do korzeni. - Przekonałem się, że fortepian brzmi najlepiej, gdy gra się na nim piano lub mezzoforte - stwierdził w kazimierskim Empiku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ola
  • Ola
  • 10.08.2011 01:33

uwielbiam Cię L.M. !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata
  • Agata
  • 04.08.2011 17:09

Leszek Możdżer to świetny muzyk. Z przyjemnością przeczytałam jego wypowiedzi w tym artykule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.