Facebook Google+ Twitter

Letni powiew chłodnej Islandii

Już w poniedziałek 23 czerwca, polscy fani islandzkiej grupy Sigur Rós, będą mogli nabyć w sklepach piątą płytę zespołu.

Okładka płyty "Með suð í eyrum við spilum endalaust". / Fot. scanAlbum nosi tytuł “Með suð í eyrum við spilum endalaust”, co w tłumaczeniu oznacza "Z brzęczeniem w uszach gramy bez końca". I rzeczywiście; od wydania pierwszej płyty zespołu minęło już ponad dziesięć lat a chłopaki "brzęczą" nadal w znakomitym stylu.

Twórczość Sigur Rós określana jest jako tak zwana "nieklasyczna" muzyka rockowa. Jest w niej pełno onirycznych brzmień, mniej lub bardziej nasyconych optymizmem. Tym razem najnowsza płyta jest po prostu nad wyraz optymistyczna. Dźwięki jakby unoszą się w powietrze nasycone promieniami słońca.

Wiadomość o polskiej premierze najnowszego albumu Sigur Rós dla prawdziwych fanów tej grupy żadną nowością nie jest. Już od jakiegoś czasu w internecie krąży singiel pt. "Gobbledigook" zapowiadający krążek oraz teledysk do tego utworu. Mało tego! Płytę można także, dzięki możliwościom techniki internetowej, wysłuchać w całości. Ale jeśli już mowa o prawdziwych fanach, premiera płyty w Polsce jest również ważnym wydarzeniem. Dużo na niej kompozycji, których rozszyfrowanie tytułów bez podstawowej znajomości języka islandzkiego jest po prostu niemożliwa. Swoją drogą, to "gratka" na przykład dla dziennikarzy radiowych, próbujących usilnie zapowiedzieć utwory. Jednakże dalsza część, czyli odsłuch, przychodzi już zdecydowanie łatwiej. Jeśli w ogóle słowo "odsłuch" jest w tym wypadku adekwatne, bo muzyki Sigur Rós nie da się tak zwyczajnie wysłuchać. Jej autorzy umieszczają na płycie całą masę emocji. W porównaniu z wcześniejszymi albumami jest to tym bardziej widoczne, dzięki energii, której brakuje nieco poprzedniej twórczości.

Płyta jest wyjątkowa również ze względu na ostatni - jedenasty utwór, który po raz pierwszy w historii zespołu, został nagrany w języku angielskim. Te liczne, wcześniej wspomniane emocje, towarzyszące zespołowi zauważył m.in. organizator słynnego już Oppen'er Festival, który zaprosił Sigur Rós na jedną z poprzednich edycji. Koncert tego zespołu odbędzie się 20 sierpnia w warszawskim klubie Palladium w ramach promocji świeżutkiego materiału!

Płytę można nabyć za pośrednictwem oficjalnej strony zespołu: www.sigurros.com
Więcej informacji na: www.sigur-ros.art.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

miało być "singlem" of kors :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie to ostatni ciekawy album to się im trafił 9 lat temu - Ágætis byrjun (absolut po ptostu)

A co do nowego krążka, to mam szczere wątpliwości tym bardziej, że singielem zrzynają z Animal Collective.

Komentarz został ukrytyrozwiń

o, to może się wybiorę...
plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.