Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12690 miejsce

„Letni powiew Japonii” zagościł w Zamościu

Zamojska impreza była częścią ogólnopolskiego XVI Festiwalu Kultury Japońskiej. Mieszkańcy i turyści mogli zapoznać się z muzyką, tańcem, kuchnią i tradycjami Kraju Kwitnącej Wiśni.

Festiwal jest organizowany przez Fundację Polsko-Japońską YAMATO Centrum Kultury w Przemyślu. Tegoroczna 16. odsłona festiwalu oprócz Zamościa gościła w Baranowie Sandomierskim, Krośnie, Krasiczynie i Tarnowie.

 / Fot. Tadeusz KowalskiIga Dżochowska, Andrzej Wnuk i Atsuko Ogawa / Fot. Tadeusz KowalskiFestiwal otworzył honorowy patron festiwalu prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Atsuko Ogawa menedżer artystyczny fundacji oraz twórczyni i dyrektorka fundacji Iga Dżochowska.
Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać i obejrzeć tradycyjną pieśń i taniec japoński „Sakura” w wykonaniu Akiko Asou oraz niespodziankę – taniec flamenco w wykonaniu japońskich artystek Atsuko Kuramochi i Akiko Asou.

 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz KowalskiFestiwal odbywał się na kilku arenach. W BWA Galerii Zamojskiej prowadzone były warsztaty z japońskiej kaligrafii i sztuki origami przez Rika Matsuoka i Atsuko Ogawa. W „Morandówce” mogliśmy poznać tajniki robienia sushi, prowadzone przez Emiko Matsuoka, a przed ogródkami można było nauczyć się jeść pałeczkami. W ceremonii parzenia i degustacji zielonej herbaty razem z Hiroko Yoshida i Atsuko Kuramochi wziął udział prezydent Andrzej Wnuk. Odbyły się również warsztaty tradycyjnego tańca japońskiego oraz zabawy z dziećmi na Ryku Wielkim.
W „Morandówce” zaś Chie Piskorska poprowadziła wykład „OMOTENASHI – Gościnność po japońsku”.
 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski

 / Fot. Tadeusz KowalskiMiasto ze swej strony pokazało że kultura japońska nie jest mu obca, organizując pokazy karate tradycyjnego, karate kyokushin i judo w wykonaniu Zamojskiego Klubu Karate Tradycyjnego i Zamojską Akademię Karate, Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin oraz UKS „Legion”.

Iga Dżochowska, Piotr Stopa i Atsuko Ogawa / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz KowalskiMuzyczno-taneczną część festiwalu otworzył znakomity japoński skrzypek Jin Matsuno mini-recitalem w Kościele oo. Franciszkanów, a wieczorem w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu koncert dali Emico i Rika Matsuoka, Ayako Nagumo, Masashi Enokida, Mao Asuka, Atsuko Ogawa, Fusako Yodo, Ayako Nagumo i Jin Matsuno, prezentując kompozycje polskie, europejskie i japońskie na fortepian i skrzypce oraz pieśni i taniec japoński. Muzykę chińską na fortepianie zaprezentowała Chaoying Zhang, a Emi Ueno-Stopa z Zamościa zagrała koncert skrzypcowy „Sonatę G-dur” Brahmsa.

Atsuko Ogawa / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz KowalskiFestiwal Kultury Japońskiej okazał się nadzwyczaj udanym przedsięwzięciem, o czym świadczy bardzo duże zainteresowanie i liczny udział publiczności w prezentowanych przez 30-osobową grupę japońskich gości formach artystycznych. Szefowa fundacji Iga Dżochowska podkreślała znakomita współpracę, pomoc i życzliwość gospodarzy, szczególnie współorganizatorów imprezy prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka, szefowej „Morandówki” Małgorzaty Ryczek, dyrektora Szkoły Muzycznej Piotra Stopy. Niewykluczone więc, że w przyszłym roku Zamość znów będzie gospodarzem kolejnego, XVII Festiwalu Kultury Japońskiej, co zgodnie zadeklarowali Iga Dżochowska i Andrzej Wnuk.
 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski
 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski
 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.