Facebook Google+ Twitter

Letnia szkoła dla Białorusinów w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-30 11:49

Białoruscy uczniowie rozpoczęli letnią naukę w Polsce. Klub Inteligencji Katolickiej od czterech lat organizuje pomoc dla niezależnego Liceum Humanistycznego z Białorusi.

To jedyna szkoła, która uczy w języku białoruskim według autorskich, niezależnych od władzy programów nauczania. Przez to także jako jedyne liceum nie zyskało akceptacji prezydenta Aleksandra Łukaszenki, który chce, by językiem obowiązującym na Białorusi był wyłącznie rosyjski.

Białoruscy uczniowie rozpoczynają letnią sesję naukową w Warszawie. Odwiedzą także Szklarską Porębę i Gdańsk. Koordynator projektu Marek Kielanowski podkreśla, że poza możliwością nauki, dla białoruskiej młodzieży przygotowano także atrakcje edukacyjno-turystyczne. W planach są spotkania w Sejmie, w Kancelarii Premeira, w Ambasadzie Holandii, ale i wycieczka autokarowa po Mazowszu, wyprawy do kina, teatru czy na basen.

Dyrektor białoruskiego liceum Władimir Kołas mówi, że dla młodych Białorusinów przyjazdy do Polski to nie tylko możliwość edukacji, ale i obcowania z demokracją. Nauka w normalnych warunkach jest dla tych uczniów bardzo ważna. Poza tym po raz kolejny przyjeżdżając tutaj widzą jak Polska się rozwija, w jakim idzie kierunku - demokracji, swobód obywatelskich i wolnego rynku.

Władimir Kołas dodaje, że młodzi ludzie na własne oczy mogą się przekonać, iż propaganda, którą widzą w białoruskiej telewizji, to nieprawda, a wolność i demokracja są czymś dobrym. Za niepodporządkowanie się władzy liceum jest prześladowane. Skonfiskowano wyposażenie szkoły, a w jej dawnym budynku znajduje się teraz sąd.
W tym roku letnią sesję naukową odbędzie około 60-70 białoruskich uczniów w wieku od 14 do 18 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.