Facebook Google+ Twitter

Letnie igrzyska olimpijskie 2024 w Berlinie szansą dla Szczecina

Decyzja Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego o organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2024 roku może stać się szansą Szczecina na współorganizację imprezy w Berlinie.

Nowoczesna Hala widowiskowo-sportowa w Szczecinie / Fot. Grzegorz SadowskiNiemiecki Komitet Olimpijski (NKOL) zdecydował, że będzie starał się o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2024 roku, bo do organizacji imprezy zgłosiły się dwa niemieckie miasta: Berlin i Hamburg, w których mają być przeprowadzone w tej sprawie referenda w marcu 2015 roku. Decyzję, które z miast będzie oficjalnym kandydatem Niemiec NKOL podejmie na posiedzeniu 21 marca 2015 roku.

Chociaż nie było w tym temacie oficjalnych rozmów, tylko sondaż ze strony Berlina czy Szczecin jest ewentualnie zainteresowany i czy chciałby współpracować przy organizacji irzysk, to po wyrażeniu takiej woli przez władze Szczecina, nabraliśmy nadziei, że Szczecin w jakimś stopniu mógłby współorganizować olimpijskie zmagania.

Co prawda w historii olimpizmu nie było jeszcze takiego przypadku (organizacji igrzysk w kilku państwach), jednak niedawno MKOL podjął decyzję, że zimowe igrzyska mogą być rozgrywane w kilku krajach. Dlatego Szczecin kibicuje Berlinowi, bez względu na to, jaki byłby w tym udział naszego miasta. O współorganizacji igrzysk w Szczecinie rozmawiano w październiku podczas Forum Metropolitalnego Szczecin - Berlin, a niedawno na Forum Polska - Niemcy w Berlinie.

Co może zaproponować do dyspozycji Berlinowi Szczecin? Basen olimpijski (konkurencje pływackie, waterpolo), halę widowiskowo-sportową (piłka ręczna, koszykówka, piłka siatkowa, tenis stołowy itp.), wody Zalewu Szczecińskiego (do rozgrywania konkurencji żeglarskich i wioślarskich). Do 2020 roku będzie też skończona przebudowa stadionu piłkarskiego Pogoni, wybudowana hala dla gimnastyki sportowej, uruchomione szybkie połączenie na trasie Szczecin - Berlin. W końcu Szczecin leży o "rzut kamieniem" od Berlina (ok. 140 km).

Gdyby Szczecin został tylko zapleczem Berlina (stworzenie ośrodków przygotowawczych i aklimatyzacyjnych dla uczestników igrzysk), to byłby to już sukces polskiego miasta. Jednak szczecinianom marzy się chociaż znikoma współorganizacja zmagań olimpijskich, tym bardziej, że Kraków po referendum, w którym 70 proc. krakowian zagłosowało przeciw igrzyskom, wycofał się z organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Szczecin byłby pierwszym polskim miastem, w którym odbywałyby się igrzyska olimpijskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Żeby tylko władze Szczecina, nie zaprzepaściły tej szansy!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak twierdzę że to duża szansa dla Szczecina i wcale nie musimy budować stadionów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie jednak się nie uczą na błędach... Okazuje się, że "zdartą płytą o szansach" można obsłużyć niejedną dyskotekę...

Panie Grzegorzu, czy nie wystarczy Panu doświadczenie z przygotowań do ME 2012 roku?

Wiele firm budowlanych do dziś ma czkawkę z tego powodu, a część z nich zbankrutowała. ME 2012 przecież miały być motorem dającym impuls rozwojowy dla polskich autostrad, kolei i innych gałęzi gospodarczych. A tu nawet gadżety i odzież do obsługi tej imprezy z Chin sprowadzano i tylko co nieco dystrybutorzy tego towaru zarobili. Do dziś nikt nie przedstawił solidnego bilansu ekonomicznego tej polityczno-sportowej szopki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczecin potwierdził zainteresowanie współpracą, przy organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Berlinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.