Facebook Google+ Twitter

Letnie składki w zimie

Wszyscy przedsiębiorcy, których dotknęła sierpniowa powódź mają możliwość przesunięcia terminu płatności składek. Wystarczy, że złożą wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Możliwość taką daje znowelizowana przez Parlament ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 13 sierpnia tego roku. Zgodnie z nimi każdy przedsiębiorca poszkodowany w sierpniowej powodzi może opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za lipiec, sierpień i wrzesień do końca tego roku, tj. do 31 grudnia. Wystarczy, że złoży w tej sprawie specjalne oświadczenie, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej Zakładu oraz w każdej placówce ZUS.

Prowadzący działalność muszą jednak pamiętać, że przesunięcie terminu płatności składek nie zwalnia z obowiązku terminowego przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych, tak zgłoszeniowych, jak i rozliczeniowych. Późniejsze opłacenie składek nie może też wpływać na wystawianie pracownikom informacji RMUA.

Przesunięcie terminu płatności składek nie wiąże się z opóźnieniem w wypłacie świadczeń z tytułu choroby bądź macierzyństwa dla osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Zakład będzie wypłacał zasiłki chorobowe w ustawowo określonych terminach. Jedynie osoby, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nie mogą liczyć na wypłatę świadczeń przed uiszczeniem składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina również, że 30 września upływa termin na opłacenie składek za kwiecień, maj i czerwiec przez przedsiębiorców poszkodowanych w wiosennej powodzi.


Wojciech Andrusiewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dzięki za newsa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.