Facebook Google+ Twitter

Letnie zmiany w programie Rodzina na swoim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-21 11:39

Ostatni moment aby skorzystać z programu rodzina na swoim na starych zasadach. Sejm wprowadza modyfikacje niekorzystne dla przeciętnego Kowalskiego.

W ubiegłym tygodniu Sejm wprowadził do rządowego programu "Rodzina na swoim" dwie bardzo istotne modyfikacje, które teraz trafią do Senatu i - jeśli nie będzie poprawek - do podpisu przez Prezydenta. Po ogłoszeniu zmian w Dzienniku Ustaw zmiany wejdą w życie najwcześniej w drugiej połowie lipca.


Zmiana I
Po pierwsze został obniżony pułap ceny 1 m kw, którego nie można przekroczyć, chcąc skorzystać z dofinansowania. Obecnie cena jednego metra kwadratowego nowego mieszkania lub domu nie może przekroczyć średnich kosztów budowy dla danego województwa, a w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego koszt ten ma być pomnożony przez współczynnik 0,8. Do tej pory aktualny limit cena 1m2 mieszkania we Wrocławiu wynosił 6907,60 zł, a w pozostałych miastach województwa dolnośląskiego – 5137,30 zł. Po planowanych zmianach cena 1 m2 mieszkania nowego we Wrocławiu nie może przekroczyć 4934 zł, a nieruchomość z rynku wtórnego musi kosztować mniej niż 3947,20 za metr. Dla innych miast limity te będą wynosić odpowiednio 3669,50 zł za 1m2 dla nowego budownictwa i 2935,60 dla mieszkań z drugiej ręki.

Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że na rynku jest niemal zerowa ilość mieszkań, które będzie można pozyskać w ramach "Rodziny na swoim" po wprowadzeniu poprawek.

Zmiana II
Druga z planowanych zmian w Programie dotyczy singli, którzy zyskają możliwość uzyskania dopłat, ale tylko na zakup mieszkania i to o powierzchni nie większej niż 50 m2. Dodajmy, że osoby takie nie mogą mieć więcej niż 35 lat.

Mimo zmian w programie „Rodzina na swoim” rządowi zależy, by powoli go wygaszać – koszty, które wiążą się z dopłatami do odsetek z budżetu Państwa są bowiem olbrzymie.

Artykuł opublikowany na stronie Projekty domów LIPIŃSCY - www.lipinscy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.