Facebook Google+ Twitter

„Lew Kairu” w książce Scotta Odena

Co powiecie na "odrobinę" dworskich intryg oraz wątków szpiegowskich na tle historycznym, w nieco mrocznej scenerii, w Egipcie nad brzegiem Nilu? Wszystko to idealnie ze sobą współgra w najnowszej książce Scotta Odena "Lew Kairu".

Egiptem rządzi młody i schorowany kalif Raszid al-Hasan, który jest marionetką w rękach swojego wezyra Dżalala. A ten chce rychłej zguby swojego pana, aby zasiąść na tronie. Ochroną Raszida przed zdrajcą i innymi istotami czyhającymi na jego życie zajmuje się niejaki Asad, którego zwą Emirem Sztyletu.

Kiedy lekturę do rąk bierze czytelnik niemający większego pojęcia o historycznej muzułmańskiej społeczności, jej hierarchii, nie wie, kim jest kalif, wezyr, eunuch czy choćby kurtyzana, początkowo „Lew Kairu” może być dla niego ciężkim orzechem do zgryzienia, nieco uciążliwym i nie do końca zrozumiałym. Na szczęście szybko czytelnik potrafi zrozumieć styl i język, jakim jest pisana książka i jest w stanie już cokolwiek powiedzieć o wyżej wspomnianych przeze mnie kwestiach.

Oden zwraca naszą uwagę na zachłanność i chciwość oraz prowadzone intrygi i grę pozorów przez niektórych bohaterów w dążeniu do przejęcia władzy panującego wówczas kolejnego następcy Mahometa – kalifa Rashida al-Hasana. Towarzyszy im słynna dewiza „cel uświęca środki”. A więc skłonni są oni niekiedy do nieludzkich czynów kosztem własnego triumfu.

Książka w wielu momentach nakreśla mroczną stronę kilku bohaterów. Ponadto możemy w niej znaleźć mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji. Książka w żadnym stopniu nie jest przewidywalna, do samego końca utrzymuje w napięciu.

Wstrząsające jest jak autor ukazuje 13-letnią niewolnicę, Jasminę, na usługach pewnej kurtyzany. Poznajemy ją jako dziewczynę, która jest oddana swojej pani, służy jej dobrą radą, a nawet niekiedy jest jej oparciem w podjęciu ciężkich decyzji. Z czasem, kiedy wymaga tego rozwój sytuacji, Jasmina dokonuje zabójstwa bez mrugnięcia okiem. Staje się potworem, który bez skrupułów jest w stanie odebrać życie, nawet niewinnej osobie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratulacje za samozaparcie. Nie zdzierżyłem w czasie lektury i odrzuciłem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.