Facebook Google+ Twitter

Lewandowski złamał unijny traktat? Parlament UE oburzony spotem PO

Eurodeputowani Parlamentu UE odnieśli się do występu komisarza europejskiego ds. budżetu Janusza Lewandowskiego w spocie wyborczym PO, twierdząc, że polityk złamał podstawowe zasady funkcjonowania Unii - informuje rmf.fm

 / Fot. Tomasz Legutko / W24Parlamentarzyści oraz eksperci UE są oburzeni występem Janusza Lewandowskiego w spocie, w którym obiecuje Polsce 300 mld zł. Członkowie Europarlamentu uważają, że Lewandowski naruszył jedną z zasad UE - zasadę niezależności Komisji od rządów.

Lewandowski pojawia się w spocie wyborczym Platformy Obywatelskiej razem z Donaldem Tuskiem, Radosławem Sikorskim oraz Jerzym Buzkiem, zachęcając do głosowania na "mocną drużynę".

Traktat Unii złamany?

"To nie jest nawet reprezentant Polski. To jest członek Komisji Europejskiej. On tam nie jest, aby reprezentować Polskę, on tam jest po to, aby reprezentować całą Unię Europejską" - stwierdza Piotr Kaczyński z Centrum Polityki Europejskiej (The Centre for European Policy Studies).

Kaczyński uważa, że polityk złamał Traktat Unii. "Komisarz europejski ds. budżetu powinien skoncentrować się na finansach UE" - dodaje.

Co na to Baroso?

Bruksela utrzymuje, że szef Jose Manuel Barosso, szef Komisji Europejskiej, dał politykowi zgodę na "jednorazowy udział w kampanii wyborczej", lecz klipu jeszcze nie oglądał. "Przewodniczący Barroso w zeszłym tygodniu był w Afryce Południowej, a teraz jest w Nowym Jorku. Nie widział spotu, ani tez nie uzależnił swojej zgody od uprzedniego obejrzenia go" - tłumaczy Pia Arhenkilde, rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Arkenkilde stwierdziła, że nowy klip PO nie narusza kodeksu postępowania komisarzy, gdyż przesłanie spotu jest bardzo ogólne.

Szef Komisji Europejskiej może wstrzymać się od głosu w sprawie Lewandowskiego. Gdyby jednak zmienił zdanie i posłuchał europarlamentarzystów, Lewandowskiemu grozi dymisja.

Źródło: rmf.fm
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Nina Ross
 • Nina Ross
 • 25.09.2011 11:10

Zróbmy IM wszystkim prezent ,, nie wybierajmy błaznów,, to będzie najlepsza nauczka !!!
Pokażmy im gdzie ich mamy . Zróbmy to dla DOBRA POLSKI i nas samych

Komentarz został ukrytyrozwiń
mnb
 • mnb
 • 21.09.2011 23:11

WYNIKI WYBORÓW PIS-41% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,pozostałe po 0,2% ..DWA OBLICZA PObolszewi?:-KŁAMSTWA nie tylko premiera,tyran, ćpają?,piją,partia KOLESI,nie obchodzą ich ludzie, nie dbają o dobro POLSKI,chcą utrzymać władzę za wszeką cenę dla WŁASNYCH KORZYŚCI,aferzyści,cynicy, prowincjonalna pierdoła,prostytułują się,furiatka, histeryczka, ...-to tylko 1% PRAWDY o PO,a gdzie reszta 95%? wg POliglupa,...- nie ciekawi to media?- piszą;POligłupy poza sejmem-ĆPUN?-Palikot USTALAŁEM z Tuskiem atak na KACZYŃKIEGO- pierwszy skandalista PR,kłamca,hipokryta,cynik,... Premier walczy z kibolami,zamyka stadiony-sam podejmował decyzję o REPRESJACH i ich karaniu,a winą obarcza opozycję w internecie-totalna HIPOKRYZJA!!!
klęska,katastrofa,hipokryzja,dyktatura, ...,totalitaryzm(prof.Staniszkis)- mówią - PREMIER w kampani ZADŁUŻA NA POTĘGĘ POLSKĘ WYDATKAMI gorzej niż GRECJĘ ..-jak za stanu wojennego?
TOTALNA KOMPROMITACJA MEDIÓW,HIPOKRYZJA,CYNIZM,CHAMSTWO,... mediów?(tvn24,info,polsat,superstacja-godz.13,40-robią to zbyt często) przerwanie KONFERENCJI PRASOWYCH J. KACZYŃSKIEGO i pokazywanie premiera Tuska...-czy paranoja mediów?-plotkują studenci-ANARCHIA,totalitaryzm,...?czy premier wraz z mediami będzie gonił za J.KACZYŃSKIM i PRZERYWAŁ KONFERENCJE PRASOWE i pytania do J KACZYŃSKIEGO i ludzi PIS-u?????? -także często są PRZERYWANE KONFERECJE PROGRAMOWE J.KACZYŃSIEGO i PIS. KIEROWCO nie głosuj na obecny (nie)rząd - WSZYSTKO ROBIĄ ,aby ludzie mieli jak najmniej pieniędzy-bo będą karani WIELOMA NOWYMI PUNKTAMI-cobędzie prowadziło do zabierania PRAW JAZDY,a więc STRACĄ DUŻE PIENIĄDZE NA ZDANIE NOWEGO EGZAMINU.

Tylko międzynarodowa komisja może wyjaśnić tragedię SMOLEŃSKĄ-duże zaniedbania premiera ,rządu, ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
basia
 • basia
 • 21.09.2011 07:59

JEDNO BAGNO ZARÓWNO U NAS JAK I W BRUKSELI.JAK MOŻNA DAĆ POZWOLENIE NA 1-RAZOWY SPOT.ALBO MOŻNA W TAKICH SPOTACH WYSTĘPOWAĆ ALBO NIE. CZY PAN BAROZO TEŻ SIĘ BOI KACZYNSKIEGO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
 • Oświecony
 • 21.09.2011 07:43

Lewandowskiemu wydaje się, że w Unii tak jak w Polsce może oszukiwać i kłamać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@M. Wieczorek. Już drugi raz Pani mi imputuje jakobym napisał, że PiS doniósł na Lewandowskiego. To jest nieprawda. Ja podałem skrócony, lecz nie zmieniający istoty rzeczy, cytat z artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 20.09.2011 22:08

Swego czasu nieaki Jay Carter napisał książkę "Wredni ludzie", a w niej (oto fragment)
"... Umniejszacz w rzeczywistości czuje się gorszy od kogoś innego, więc robi, co może, by ten ktoś poczuł się jeszcze mniejszy. W ten sposób może sprawować kontrolę nad swoją ofiarą. ...."

Skąd on wiedział, że w Polsce będą tacy levy, internauta, Małkowski, e, .... całkowicie spełniający kryteria "Wrednych ludzi"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie dziękuję za merytoryczną dyskusję i konkretna odpowiedź. Zresztą niczego innego się nie spodziewałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
 • internauta
 • 20.09.2011 21:27

@ M Wieczorek - po wyborach będzie dowód! [ujawniony]

Komentarz został ukrytyrozwiń

@M. Wieczorek. Dowód, który był mi potrzebny do komentarza znajduje się troszkę wyżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ levy, internauta, L. Małkowski- czy posiadacie panowie dowód na to, że donos na Lewandowskiego to sprawka PiS czy to tylko wasze domysły?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.