Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21771 miejsce

Lewicowe postulaty partii ekologicznych

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-07-31 16:42

Partie ekologiczne w swoich programach, oprócz troski o środowisko, głoszą hasła dotyczące równouprawnienia płci, edukacji seksualnej i sprzeciwu wobec przemocy na świecie.

Warszawa, 2005-07-10. W Warszawie odbyła się konwencja przed wyborami do parlamentu Socjaldemokracji Polskiej, Unii Pracy i Zielonych 2004. N/z: liderzy list wyborczych: szef SdPl Marek Borowski z Warszawy (LC) , szef UP Andrzej Spychalski z Kalisza (P), współprzewodnicząca Zielonych 2004 Magda Mosiewicz z Warszawy II (CP) oraz drugi współprzewodniczący Zielonych 2004 Dariusz Szwed z Olsztyna (L). / Fot. PAP/ Radek PietruszkaEuropejska Partia Zielonych została założona podczas IV Kongresu Europejskiej Federacji Partii Zielonych, który odbywał się w dniach 22-24 lutego 2004 roku w Rzymie. W tej chwili do EPZ należą 33 partie, w tym polscy Zieloni 2004. Jedną z frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim są Zieloni - Wolny Sojusz Europejski. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej kilku "zielonym" partiom i ich działalności związanej z troską o środowisko... i nie tylko.

Zieloni 2004 to polska partia polityczna założona 6 września 2003 roku. Przewodniczącymi (funkcje tę pełni zawsze jedna kobieta i jeden mężczyzna) są Agnieszka Grzybek i Dariusz Szwed. Wraz z Socjaldemokracją Polską i Unią Pracy partia wystartowała w wyborach parlamentarnych w 2005 roku. Lista SdPl-UP-Zieloni uzyskała 3, 89% poparcia (459 380 głosów). Podczas wyborów samorządowych Zieloni zdobyli w Warszawie 1,68 proc. głosów wyprzedzając m.in. będącą ówcześnie w koalicji Samoobronę (1,01 proc.). Natomiast w zeszłorocznych wyborach partia zarejestrowała tylko jednego kandydata do Senatu, Monika Paca uzyskała w Katowicach 4,5 proc. poparcia.

– Nasz program opiera się na ekologii i zrównoważonym rozwoju (zrównoważony rozwój to doktryna ekonomii politycznej, zakładająca jakość życia na poziomie na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny - przyp. red.), walce z nierównościami społecznymi oraz hasłach feministycznych. Ważna jest dla nas walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz kwestie równej płacy - poinformował nas Bartłomiej Kozek, sekretarz generalny partii Zieloni 2004.

Jednak na pytanie o działania lub inicjatywy ustawodawcze zmierzające do równouprawnienia obu płci uzyskałem odpowiedź: - Powstał pomysł refundacji środków antykoncepcyjnych. Ponadto oświata seksualna w szkołach kuleje. W walce o równouprawnienie współpracujemy z organizacjami feministycznymi, uważamy także, iż potrzebne są zmiany w Kodeksie pracy.

Bartłomiej Kozek zwrócił uwagę na konieczność wydłużenia urlopów macierzyńskich oraz wprowadzenia tzw. urlopów tacierzyńskich. Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z ekologią, stwierdził – Naszym zdaniem bardzo ważna jest przestrzeń publiczna, zieleń miejska, parki, problem jakości powietrza, różnic w poziomie hałasu. Protestujemy przeciwko likwidacji parku Świętokrzyskiego, udało nam się zablokować usunięcie „Dotleniacza” z placu Grzybowskiego (zostanie otwarty ponownie na wiosnę). Dla Zielonych istotna jest edukacja oraz wrażliwość ekologiczna.

Protest ekologów w dolinie Rospudy / Fot. PAP/ Paweł Supernak
W działalności Zielonych 2004 daje się zauważyć nie tylko troska o środowisko, ale również kwestia równouprawnienia, edukacji seksualnej, czyli haseł, które głosi współczesna lewica.

Postanowiliśmy przyjrzeć się także Partii Zielonych Rzeczypospolitej Polskiej. Zarejestrowana została 7 lutego 2004 roku i jest kontynuatorką Polskiej Partii Zielonych. Jej przewodniczącym jest inż. Jerzy Arent. Jak napisał w swoim artykule Newsweek, Arent jest podejrzewany o przyjmowanie pieniędzy w zamian za odstąpienie od protestowania przeciwko inwestycjom. Zresztą sprawę wymuszania przez organizacje ekologiczne „ekoharaczy” tygodnik opisał już w 2002 roku.

- Media doprowadziły mnie do takiego stanu, że właśnie wybieram się do szpitala, gdyż mam kłopoty z sercem -
powiedział Wiadomościom24 przewodniczący Arent. Więcej informacji nie udało nam się uzyskać. Natomiast w sekretariacie, kiedy dowiedziano się, że realizuję materiał dotyczący partii ekologicznych, podziękowano i odłożono słuchawkę.

Zatem informacje dotyczące programu zaczerpnęliśmy ze strony internetowej partii:
• „za główne cele stawiamy sobie: dobro Polski, ochronę środowiska naturalnego, rozwój społeczno-gospodarczy kraju i obronę zasad Polskiej Racji Stanu.”
• „Uznając za najwyższą wartość życie człowieka i wszystkich istot, oraz to, co stanowi o ich egzystencji, Partia Zielonych Rzeczypospolitej Polskiej stawia sobie za cel obronę prawa do życia w środowisku wolnym od zagrożeń.”
• „Partia Zielonych Rzeczypospolitej Polskiej uznaje nadrzędność zasad ekologicznych przy formułowaniu życia społecznego, politycznego i gospodarczego.”
• „Sprzeciwiamy się przemocy jako sposobowi rozwiązywania konfliktów.”
• “Dostrzegamy niesprawiedliwości tworzone przez kapitalizm korporacyjny, niszczenie środowiska i brak poszanowania dla praw człowieka wynikające z forsowania interesów mocarstw, państw totalitarnych i ponadnarodowych korporacji. Przeciwstawiamy się strukturom monopolistycznym, a także nierównemu traktowaniu podmiotów gospodarczych przez państwo. Popieramy odpowiedzialny biznes we wszelkich sferach życia gospodarczego, w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Opowiadamy się za ścisłą kontrolą społeczną instytucji publicznych oraz pełną jawnością ich finansów i działań merytorycznych.”
• „Naszym celem jest zrównoważony rozwój, rozumiany jako harmonijny rozwój społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Zrównoważony rozwój, zaspokajając potrzeby obecnego pokolenia, zapewni zachowanie warunków do godnego życia następnych pokoleń. Zrównoważony rozwój wymaga interwencji w sferę gospodarczą, zapewniając gwarantowane konstytucyjnie prawa do życia w czystym i zdrowym środowisku.”

Z polskich partii politycznych o charakterze ekologicznym można wymienić jeszcze Partię Zielonych (nazwa używana od 2007 roku, wcześniej Polska Partia Ekologiczna – Zielonych). Na scenie politycznej istnieje od maja 1991 roku, była częścią AWS-u, Ruchu Patriotycznego Ojczyzna i Alternatywy Ruchu Społecznego. Z listy Konfederacji Polski Niepodległej do sejmu II kadencji dostał się obecny przewodniczący Grzegorz Kaczmarzyk. Obecnie partia uważana jest za lewicową.

Pierwszą partią Zielonych, która odniosła znaczący sukces jest Związek 90/Zieloni, działająca na terenie Niemiec. Swoich korzeni może szukać już w latach 70. W latach 1998-2005 Związek 90/Zieloni sprawował rządy wraz z SPD. Do znanych polityków tej partii należy chociażby Joschka Fischer. Program opiera się na ekologii, samookreśleniu, demokracji oddolnej i sprawiedliwości. W Niemczech postulują wprowadzenie energii alternatywnej, ograniczenie ilości elektrowni atomowych. Według Związku 90/Zieloni gospodarka niemiecka powinna zmierzać w kierunku efektywnego i oszczędnego wykorzystania surowców. Są zwolennikami społeczeństwa imigracyjnego. Ponadto dużą wagę przywiązują do kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Uważają, że nie powinny one zajmować się wyłącznie domem, ale również swoją karierą. Do sukcesów ugrupowania należy wprowadzenie podatku ekologicznego. O sile Związku 90/Zieloni świadczy fakt, że w Parlamencie Europejskim mają aż 13 deputowanych, najwięcej spośród wszystkich partii ekologicznych.

O komentarz odnośnie partii Zielonych poprosiliśmy prof. Kazimierza Kika, politologa z Akademii Świętokrzyskiej. – Największą popularność zdobyły w latach 60. i 70., czyli pod koniec epoki industrialnej. Uświadomienie problemów związanych ze środowiskiem zwiększyło zainteresowanie partiami ekologicznymi w społeczeństwie. Obecnie ich popularność spada, gdyż część głoszonych haseł została przejęta przez partie chadeckie, liberalne i socjaldemokratyczne.
 / Fot. Screen ze strony http://www.zielonirp.org.pl/
Zapytany o to, czemu partie Zielonych coraz częściej skupiają się na problemach głoszonych przez partie lewicowe i feministyczne Kazimierz Kik odpowiedział: - Część postulatów Zielonych przejęły partie establishmentu, więc zostały one zmuszone do podjęcia tematów, których nie poruszają główne ugrupowania sceny politycznej. Chodzi m.in. o problemy związane z homoseksualistami, aborcją, poświęcają się sprawom niszowym, jak chociażby Rospuda. Ponadto kwestie związane z ekologią są w sferze zainteresowania rządów, więc pole manewru Zielonych zostało zmniejszone. Partie Zielonych są partiami niszowymi, spełniają role wyrzutów sumienia. Na obrzeżach sceny politycznej będą zawsze, ale ich rola będzie niewielka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.08.2008 11:25

Co to jest "prawicowa ekologia" ? Czym się różni od ekologii ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, no, no! Mieliśmy "prawdziwą wolność", "prawdziwą tolerancję", teraz prawiczki szykuję nam "prawdziwą ekologię" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"prawdziwa ekologia możliwa jest tylko na prawicy"

Trochę to przypomina - "Jedynie PIS jest uczciwy"

;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

prawdziwa ekologia możliwa jest tylko na prawicy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiadomo, przecież już Jezus mówił "co Bóg stworzył, niech człowiek rop...".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.07.2008 20:01

ugrupowania ekologiczne to największy wróg kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak profesor Kik został zlokalizowany:-) Plusik za wytrwałość i dobrze opracowany materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.