Facebook Google+ Twitter

Leworęczni mają dziś swoje święto

Barack Obama, Paul McCartney, Nicole Kidman i Andrzej Wajda. Co łączy wymienione osoby oprócz tego, że są znane i cenione? Wszyscy posługują się lewą reką. Dziś, 13 sierpnia, obchodzimy święto leworęcznych.

Sonda

Którą ręką posługujesz się na co dzień?

Osoba pisząca słowo "Linkshänder" (niem. "leworęczny") lewą ręką / Fot. Armin Kübelbeck, CC 3.0Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych ustanowił w 1992 roku Klub Leworęcznych z siedzibą w Wielkiej Brytanii. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku.

Leworęczni są największą na świecie mniejszością - statystycznie jedna osoba na dzisięć posługuje sie lewą ręką. Najwiekszy odsetek leworęcznych wystepuje wsród Eskimosów (20 procent), a najmniejszy wsród Chińczyków i Japończyków (3 procent). W Polsce ten wskaźnik waha się między 8-10 procent.

Leworęczność jest spowodowana dominacją prawej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za myślenie przestrzenne, metafory, wizualizacje. Z tego powodu mańkuci często wyróżniają się zdolnościami artystycznymi. Jest wiele poglądów dotyczących przyczyn powstania leworęczności od środowiskowych, kulturowych poprzez hormonalne. Często mówi się o dziedziczeniu genu leworęczności - w rodzinie, w której co najmniej jeden z przodków był leworęczny, co kilka pokoleń pojawia się mańkut.

Na przestrzeni wieków leworęczni byli traktowani jak odmieńcy lub osoby, które przestają z ciemnymi mocami. W kulturze zachodniej, tylko rzeczy związanie z prawą stroną były dobre oraz godne zaufania. Stąd wzięło się określenie "prawy człowiek" - ludzie szlachetni i wierni byli sadzani po prawej stronie władców. Wyznawcy islamu traktują lewą rękę jako "nieczystą, opanowaną przez Szatana" i stosują ją wyłącznie do czynności higienicznych. Zgoła odmiennie do leworęczności podchodzili Inkowie. Oni osoby leworęczne traktowali z nabożeństwem i czcią. Z kolei północnoamerykańskie plemię Zumi wierzyło, że leworęczni przynosili szczęście.

Jeszcze w drugiej połowie XX wieku leworęczność u dzieci była zwalczana jako coś nienormalnego - lewą rękę dziecka przywiązywano z tyłu do krzesła lub do ciała i przymuszano je do pisania prawą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.