Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10173 miejsce

Leworęczny znaczy wyjątkowy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-08 16:36

Mańkut, lewak, skrzywiony - tak niegdyś nazywano leworęcznych. W pewnych kulturach do dziś lewa ręka uznawana jest za nieczystą, złą, gorszą. Tymczasem przy odrobinie zainteresowania można się przekonać, że leworęczny zdecydowanie nie znaczy "gorszy", a w niektórych przypadkach może znaczyć "lepszy".

O tym, czy człowiek jest lewo- czy praworęczny decyduje dominacja jednej z półkul mózgowych. U leworęcznego dominująca jest prawa półkula, u praworęcznego – lewa. Prawa półkula mózgu odpowiada za postrzeganie całościowe, co sprzyja całościowemu obejmowaniu problemów przez leworęcznych. Inne cechy osób z dominującą prawą półkulą wynikające z naturalnych predyspozycji to min. empatia, kreatywność, myślenie abstrakcyjne czy wrażliwość estetyczna.

W dawnej Japonii leworęczność kobiety mogła być przyczyną rozwodu, w USA przez wiele lat istniał obowiązek rejestracji leworęcznych, co sprawiło, że według statystyk liczba leworęcznych gwałtownie spadła. Do lat 70. XX wieku panowała powszechna praktyka przestawiania osób leworęcznych na praworęczność. Do niedawna, nawet w polskich szkołach wśród nauczycieli i wychowawców panowała opinia o wyższości prawej ręki nad lewą. Dzieci uczące się pisać, na siłę próbowano zmusić do pisania wyłącznie prawą ręką.

- Chodziłam do podstawówki na początku lat 90. i dobrze pamiętam jedną głupią nauczycielkę, co katowała dwóch leworęcznych chłopaków pisaniem na tablicy prawą ręką. Obaj zalewali się łzami, a ta psychopatka ich męczyła. Dzisiaj coś takiego jest nie do pomyślenia i sądzę, że mogłoby skończyć się nawet sądem - pisze na jednym z forów Gemini81.

Opisywana przez internautkę praktyka to tzw. zgubne przestawianie. Niezależnie od tego, jak wymyślne praktyki były stosowane (gipsowanie lewej ręki, przywiązywanie jej do ciała, krzesła) nie da się przestawić wrodzonej leworęczności na praworęczność. Zamiast zmienić dominacje półkuli mózgowej, ta niedominująca jest przeciążana. Zgubne przestawianie może poskutkować zaburzeniami pamięci, mowy, problemami z koncentracją, dysleksją, dysgrafią czy dysortografią u leworęcznego dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.