Facebook Google+ Twitter

Leżajsk. Pech złodzieja bagażu z rytualnej mykwy

Tefilin. Zagadka pośród ludzkich rytuałów, żadna inna kultura nigdy nie próbowała naśladować ani zapożyczyć tej tajemnicy nie z tego świata.

 / Fot. Archiwum KWP RzeszówMłody mężczyzna, tuż po północy, wszedł do pomieszczeń łaźni żydowskiej przy ulicy Studziennej 2 i natrafił na bagaże pielgrzymów z Izraela przybyłych na grób cadyka Elimelecha.

Złodziej zaczął po kolei otwierać i przeglądać podróżne walizki.

Z jednej z nich wyjął butelkę alkoholu, z innej odtwarzacz MP3, portfel wypełniony banknotami oraz jakiś dziwny przedmiot.
Jak się okazało jego łupem padł tefilin, inaczej filakterie.

Dwa czarne skórzane pudełeczka z rzemieniami zawierające zwitki świętego pergaminu, wypisane zgodnie z drobiazgowymi wymogami odwiecznej sztuki kopiowania tekstu, są przeznaczone do zakładania przez mężczyzn ( od trzynastego roku życia) w czasie modlitwy.

 / Fot. Archiwum KWP Rzeszów- Funkcjonariusze, którzy zajęli się sprawą, szybko wpadli na trop podejrzanego - powiedziała kom. Marta Tabasz - Rygiel rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. - Okazał się nim 22-letni mieszkaniec Leżajska.

Mężczyzna został zatrzymany następnego dnia.

Wyjaśnił, że izraelskie szekle usiłował wymienić w kantorach, jednak nie znalazł nabywcy. Odtwarzacz zgubił, nie wiedział natomiast, czym jest czwarty skradziony przez niego przedmiot i jaką ma wartość. Najbardziej cieszył się z wypitego alkoholu.

Policjanci odzyskany tefilin zwrócili właścicielowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.