Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21858 miejsce

LHK&ISUM Dance Company na IX Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania

23 czerwca 2013 r. rozpoczyna się w Warszawie IX Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania. 28 czerwca na Dużej Scenie Teatru Studio ze swoim nowym spektaklem zaprezentuje się zespół LHK&ISUM Dance Company z Korei Południowej. Spektakl w choreografii HaeKyung Lee nosi tytuł "Small Chat".

 / Fot. materiały prasowe LHK & ISUM DCOrganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania jest Fundacja Scena Współczesna, która wspiera rozwój współczesnej sztuki tańca oraz czynnie bierze udział w procesach kulturotwórczych.

28 czerwca 2013 r. o godz. 21.00 na Dużej Scenie Teatru Studio ze swoim nowym spektaklem zaprezentuje się zespół LHK&ISUM Dance Company z Korei Południowej. Spektakl w choreografii HaeKyung Lee nosi tytuł "Small Chat".

Mieliśmy już przyjemność goszczenia zespołu ISUM Dance Company na zeszłorocznym Dancing Poznań 2012. Relacja z tego wydarzenia była prezentowana na łamach Wiadomosci24.pl (relacja z Dancing Poznań 2012)

LeeHaeKyung & ISUM Dance Company (ISUM) została założona przez panią HaeKyung Lee. HaeKyung Lee, jedna z najlepszych choreografów koreańskich, otrzymała nagrodę "Special Artist Prize" w 2010 r. przyznawaną przez Korea Arts Critics Council. ISUM stara się tworzyć harmonię i równowagę pomiędzy elementami humorystycznymi w tradycyjnym tańcu koreańskim a tańcem współczesnym. Ten unikatowy styl ISUM może podobać się nie tylko koreańskiej publiczności, lecz również odbiorcom na całym świecie.

LHK&ISUM Dance Company jest wspierany przez niektóre  / Fot. materiały prasowe LHK & ISUM DCinstytucje państwowe takie jak: Arts Council Korea czy Seulska Fundacja Kultury i Sztuki.

Zespół LHK&ISUM DC otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Na XI Festiwalu Tańca - nagroda dla najlepszego choreografa (2008 r.), na XIII Seulskim Festiwalu Tańca nagrodę dla najlepszego zespołu (2010 r.) a w roku 2011 nagrodę Grand Prix na XXXII Seulskim Festiwalu Tańca – by wymienić tylko niektóre spośród nich. Jak już wspomniano, zespół gościł w Polsce w 2012 r. Zaprezentował wtedy spektakl Gourd (Tykwa).

HaeKyung Lee
Jest jedną z najlepszych choreografów koreańskiego tańca tradycyjnego i otrzymała najwyższą nagrodę dla młodych twórców. W tym samym roku została nominowana do Koreańskiej Nagrody Tańca. Najbardziej zauważalnymi cechami jej twórczości są śmiałość i wyrazistość, dzięki którym umiejętnie łączy koreański taniec tradycyjny z tańcem współczesnym.

 / Fot. materiały prasowe LHK & ISUM DCHaeKyung Lee odebrała wykształcenie na najbardziej prestiżowych uczelniach artystycznych kraju. Jest absolwentką SunHwa Arts School i SunHwa Arts High School, ukończyła SungKyunKwan University i wiele innych uczelni. Obecnie wykłada na Koreańskim Narodowym Uniwersytecie Artystycznym, Uniwersytecie Sejong i SunHwa Arts High School.

Szukając odpowiedzi na pytanie, o czym traktuje jej nowy projekt choreograficzny, sama twórczyni zastanawia się: "Dlaczego tworzę choreografię, zamiast mówić o tańcu?". To jest dla niej kluczowa kwestia. "Jestem choreografem, ponieważ uwielbiam rozmawiać językiem tańca. Lubię, gdy ktoś słucha moich przemyśleń. Moim zdaniem wielu artystów czuje to samo lub coś bardzo podobnego. Nawiązanie takiej rozmowy to jedna z korzyści, jakie odnoszą artyści".

Stworzyłam "Small Chat". Spektakl składa się z 6 krótkich części. Wszystkie mają taki sam zamysł - "rozmowę na czacie". Staram się przedstawić słowo "chat" z wielu punktów widzenia. Lubię rozmawiać językiem tańca - zarówno koreańskiego tańca tradycyjnego, jak i tańca współczesnego.  / Fot. materiały prasowe LHK & ISUM DC

Źródłem inspiracji każdej z części jest coś innego, raz jest to podanie ludowe, raz dźwięk instrumentu muzycznego, to znów malarstwo.

Warto zobaczyć, jak to wszystko zostało przetworzone na język tańca mającego swe korzenie w mniej znanym w Polsce kręgu kulturowym. Warto przekonać się osobiście o tym, że język tańca mimo odmienności kodu kulturowego jest jasny, zrozumiały i piękny. A ta odmienność właśnie czyni go świeżym i odkrywczym.

IX Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania - Warszawa > LHK&ISUM Dance Company > sobota 29.06.2013 r. godz. 21:00

Więcej informacji można zdobyć na stronie organizatora festiwalu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.