Facebook Google+ Twitter

Libia: odkryto składy broni chemicznej

Przewodniczący libijskiej Narodowej Rady Tymczasowej oficjalnie potwierdził obecność na terytorium Libii składów broni chemicznej. Zabójczym arsenałem zajmą się w najbliższym czasie międzynarodowi eksperci.

 / Fot. US Army, public domain, Wiki CommonsJak poinformowała agencja Associated Press, premier tymczasowego libijskiego rządu Muhammad ad-Dżalil oświadczył w niedzielę 30 października, że na terenie Libii odnaleziono składy broni chemicznej. Potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia medialne na ten temat.

Czytaj też: Muammar Kaddafi nie żyje


Dżalil nie ujawnił na razie żadnych szczegółów dotyczących owej broni, choć wiadomo, że w licznych magazynach wojskowych, rozsianych po całym terytorium Libii, znajdują się także materiały radioaktywne.

Niebezpiecznymi pozostałościami po reżimie byłego libijskiego przywódcy, pułkownika Kaddafiego - zgodnie z zapowiedzią ad-Dżalila - zajmą się eksperci organizacji międzynarodowych, w tym specjalni inspektorzy ONZ, którzy zjawią się w Libii jeszcze w tym tygodniu.

Czytaj też: W Libii zaginęło 10 tysięcy rakiet. Lotnictwo cywilne w niebezpieczeństwie?


Największy niepokój budzi tymczasem wątpliwej jakości ochrona arsenałów Kaddafiego. Na początku miesiąca informowaliśmy na W24 o zaginięciu blisko 10 tys. rakiet ziemia-powietrze, które z libijskich magazynów mogły trafić w niepowołane ręce. Podobny los spotkać może również odnalezioną broń chemiczną, której zdobycie stanowi zapewne nie lada pokusę dla terrorystów oraz wciąż lojalnych obalonemu reżimowi bojowników.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.