Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3612 miejsce

Libiąż. Artystyczny jubileusz

- Co jest ważniejsze orkiestra czy dyrygent? Oczywiście, że orkiestra bo ta jakoś sama zagra, a dyrygent nie…

Jubileuszowy występ. / Fot. Paweł SalawaTakimi anegdotami sypał podczas jubileuszowego koncertu inaugurującego Dni Libiąża 2010 Antoni Mizia, długoletni dyrygent Orkiestry Górniczej libiąskiej kopalni "Janina".
Ambitnym i wszechstronnym repertuarem wraz z wysokim poziomem artystycznym muzyczny jubilat święci 65 lat swojej działalności i wkracza w nowy okres z nadzieją, że będzie on równie pomyślny, jak ten dotychczasowy.

Występująca dziś pod nazwą Orkiestra Dęta PKW S.A. ZG "Janina" powstała w 1945 roku z inicjatywy górników - pasjonatów gry na instrumentach dętych. Tworzeniem zespołu zajęły się znane z tradycji muzycznych rodziny Fryszerów i Łagodów. Debiutancki występ orkiestry miał miejsce podczas pierwszomajowego pochodu w 1945 r. Wraz z rozwojem największego w Libiążu zakładu pracy zwiększała się liczebność orkiestry i rósł jej poziom artystyczny.

Oficjalnie za pierwszego dyrygenta uznaje się Józefa Augustynka. Jego następcą był Adam Krzywoń, a od 1978 r. libiąska orkiestra Górnicza gra po dziś dzień pod batutą Antoniego Mizi. W 65-letniej historii Orkiestra Górnicza notowała na swoim koncie zarówno sukcesy, jak i okresy regresu. W trudnych chwilach zawsze mogła jednak liczyć na władze Kopalni, dzięki której zespół mógł systematycznie pracować i reprezentować gminę Libiąż na licznych koncertach.

Efektem tej pracy są takie osiągnięcia jak: 16-krotne I miejsca, 6-krotnie II oraz liczne wyróżnienia w konfrontacjach muzycznych na różnych szczeblach; 4 nagrania w Polskim Radiu w Katowicach. Zespół z dużym uznaniem koncertował też w Czechosłowacji, NRD i we Francji. Średnio w roku orkiestra występuje około 50 razy.

Na tak znaczące osiągnięcia zespołu składa się wiele elementów. Wśród nich wymienić należy wzorowy mecenat dyrekcji kopalni oraz ciężką pracę całego zespołu przy dużym zaangażowaniu dyrygenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.