Facebook Google+ Twitter

Libiąż. Ekologiczny teatr, czyli konkurs "Ekowiosna"

Co ma wspólnego ekologia i teatr? Okazuję się, że wiele, a potwierdza to organizowany rokrocznie przez Libiąskie Centrum Kultury konkurs "Ekowiosna".

Zwycięskie przedstawienie w kategorii szkół podstawowych / Fot. Paweł Salawa„Bajka o Jasiu śmieciarskim”, „Przyroda budzi się do życia” czy „Ziemia w twoich rękach”, to tylko niektóre z tytułów teatralnych spektaklów ekologicznych, jakie można było zobaczyć 20 maja br. w Libiążu, w ramach XI Wojewódzkiego Przeglądu Przedstawień i Krótkometrażowych Filmów Ekologicznych. Na scenie Libiąskiego Centrum Kultury zaprezentowało się 8 zespołów teatralnych z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Małopolski. Wyświetlono także film ekologiczny autorstwa libiąskich gimnazjalistów Marty Mańki i Krzysztofa Bolka zatytułowany „Leśny piknik”.

Konkursowe przedstawienia oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Małgorzata Wrześniewska – zastępca Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini, Bożena Szumniak - pracownik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, Anna Piwczyk – asystent kierownika Biura Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo na Jurze oraz Bożena Kikla – kierownik Działu Merytorycznego Libiąskiego Centrum Kultury.

Przedstawienie "Leśny duch" Szkoły Podstawowej w Regulicach / Fot. Paweł SalawaW kategorii dzieci przedszkolnych pierwsze miejsce przyznano Teatrzykowi „Ekoludki” z Przedszkola Samorządowego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu za przedstawienie pt. „Ratujmy ziemię”, przygotowane przez Katarzynę Gaudyn i Romualdę Skibę. Drugą nagrodę zdobył spektakl „W bajkowym lesie” Miejskiego Przedszkola nr 16 w Oświęcimiu, pod kierunkiem Beaty Bieli i Barbary Augustyniak.

Trzecie miejsce zdobyło przedstawienie „Przyroda budzi się do życia” w wykonaniu Miejskiego Przedszkola nr 17 w Oświęcimiu w reżyserii Aleksandry Bigaj i Anny Szeląg. Wśród uczniów szkół podstawowych tryumfowała Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Racławicach za przedstawienie słowno-muzyczne „Z prochu i żebra” (scenariusz: Adam Szafraniec, opiekun: Agata Skotniczna), drugie miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Barana „Bolka” w Libiążu za spektakl „Jaś i Małgosia – bajka ekologiczna”, a trzecie zdobył
Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie za przedstawienie „Ziemia w Twoich rękach” pod kierunkiem Urszuli Englert i Ewy Sulikiewicz.

Przyznano też indywidualne wyróżnienia aktorskie. Spośród przedszkolaków otrzymali je: Michał Małecki z Miejskiego Przedszkola nr 16 w Oświęcimiu za rolę „Jasia” w przedstawieniu „W bajkowym lesie”, Gracjan Oleksiewicz z Przedszkola Samorządowego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu za rolę „Narratora” w przedstawieniu pt. „Ratujmy ziemię”, a także Maja Wysoczańska za rolę „Deszczyku” oraz Natalia Stankiewicz za rolę „Słonka” z Miejskiego Przedszkola nr 17 w Oświęcimiu za grę w spektaklu „Przyroda budzi się do życia”. Najlepszymi aktorami wśród uczniów szkół podstawowych uznano Kamila Zmysło ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Racławicach za rolę „Pana Boga” w przedstawieniu „Z prochu i żebra”, Aleksandrę Babiuch ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Racławicach za rolę popisy wokalne i narrację w przedstawieniu „Z prochu i żebra”, a także Olgę Matysik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu za rolę „Czarownicy” w przedstawieniu „Jaś i Małgosia”.
Tradycyjnie najlepsze grupy teatralne i wyróżniający się aktorzy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez hojnych sponsorów, którymi byli Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, Urząd Miejski w Libiążu – Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Libiążu, Lokalna Grupa Działania Partnerstwo na Jurze,
Firma JUKO S.C. skup surowców wtórnych w Libiążu oraz Nadleśnictwo Chrzanów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.