Facebook Google+ Twitter

Libiąż. Folklor na osiedlu

Położona między aglomeracjami śląską i krakowską gmina Libiąż jest miejscem przenikania zwyczajów i tradycji obu regionów. To stało się przyczynkiem do zorganizowania niezwykłego wydarzenia nazwanego „Na pograniczu kultur”.

Tradycyjne śląskie wesele / Fot. Libiąskie Centrum KulturyNa Placu Słonecznym 10 maja można było skosztować lokalnych przysmaków oraz posłuchać ludowych pieśni i przyśpiewek. Swój dorobek artystyczny zaprezentowały zespoły śpiewacze „Wrzos” i „Zorza” z Żarek, a także „Libiążanki”, „Macierzanki” i „Gromcaneczki” z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Libiąż. Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Osiny" z Żor zaprezentował publiczności zwyczaje śląskiego weselna, a kwartet smyczkowy Góralska Hora przygrywał publiczności skoczne góralskie melodie.

Na licznych stoiskach można było zaopatrzyć się w dobra natury. Dzieci szczególnie oblegały pawilony, gdzie mogły stworzyć maskotki z siana i uczestniczyć w warsztatach ceramicznych.

Ważną częścią imprezy był festiwal chleba – konkurs samodzielnie przygotowanego pieczywa. Do rywalizacji zgłoszono chleby przygotowane indywidualnie i grupowo. Wśród nich były chleby wieloziarnisty, żytni, na zakwasie, a także czekoladowy. W kategorii drużynowej rywalizację wygrał Zespół Śpiewaczy Gromcaneczki Koła Gospodyń Wiejskich z Gromca, a w indywidualnej Adam Dróżbik, przed Krystianem Ziajką i Marią Klejdynst. Wyróżnienia przyznano Elżbiecie Stefanko, Katarzynie Grudniewskiej i Janowi Rzeszowskiemu.

Podsumowaniem spotkania mieszkańców z folklorem była zabawa taneczna przy śląskich szlagierach “Kapeli ze Śląska im. Józefa Poloka”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.