Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23999 miejsce

Libiąż fotografią stoi!

Ciekawe wydarzenia związane z fotografią towarzyszyły 18 października wernisażowi wystawy prac zgłoszonych do konkursu „Libiąż w obiektywie”.

Laureaci konkursu w Burmistrzem Libiąża i jurorami / Fot. Paweł SalawaNagrodzone zdjęcia gminy Libiąż
Zanim ogłoszono wyniki konkursu, wszyscy uczestnicy imprezy mogli podziwiać pokaz wywoływania zdjęcia grupowego w szlachetnej technice „Vandyke” zademonstrowany przez Macieja Dworniczka - pasjonata fotografii z Chełmka. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z unikatowym sprzętem fotograficznym i zdjęć nim wykonanych. Tą wystawę stanowił zbiór aparatów analogowych mieszkającego w Chełmku Wiesława Pidło, fotoreportera „Echo Chełmka” w latach 1977 do 1980, a obecnie emerytowanego pracownika Kopalni „Janina” miłośnika fotografii w wydaniu kolekcjonerskim, a także pasjonat motocykli.
- Wyjątkiem tej ekspozycji jest jeden z pierwszych aparatów cyfrowych Panasonic KXL-600A o rozdzielczości matrycy 0,3 mpix. Najstarszym aparatem w kolekcji jest skrzynkowy Kodak – tzw. „camera obscura” z 1902 r. Posiadam również aparaty mieszkowe z początku XX wieku m.in. Welta z 1914 r., który służył jako aparat studyjny – opisuje swoje zbiory W. Pidło.
W swojej pasji Pan Wiesław stara się kompletować całe serie aparatów takich marek jak np. Zorka, Fed, Exa, Zenit, Practica i aparaty japońskie na gwint m42. Ma w swojej kolekcji kilka egzemplarzy fotoreporterskich z autofocusem, a także popularnego niegdyś Polaroida. Jego zbiór w tej chwili stanowi ponad 80 aparatów, ale praktycznie każdego miesiąca kolekcja jest uzupełniana. Kolekcjoner dba by wszystkie aparaty były sprawne, by każdym z nich móc robić zdjęcia. Jego hobby polega nie tylko na samym gromadzeniu poszczególnych modeli, ale również na gromadzeniu dokumentacji każdego z nich.
Najwięcej emocji wzbudziło oczekiwanie na werdykt jury. Spośród 146 zdjęć 31 uczestników konkursu komisja konkursowa w składzie Marta Dobrowolska – kierownik Wydziału Organizacyjno – Administracyjnego Urzędu Miejskiego w Libiążu, Maciej Dworniczek i Paweł Salawa – instruktor LCK przyznało wyróżnienia Paulinie Cholewie za zdjęcie – „Kula na Placu Słonecznym”, Bartoszowi Kulakowi za zdjęcie – „Światłem malowane – Rondo Uśmiechu” i Agnieszce Kowalczyk za zdjęcie „O wschodzie – staw Rzepka i łabędź”. III miejsce i nagrodę w wysokości 400 zł brutto Piotrowi Siudzie za cykl zdjęć, II miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł brutto Łukaszowi Walasowi za cykl zdjęć
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł brutto Robertowi Rzeźnickiemu za zdjęcie – „Plac słoneczny”. Nagrody laureatom wręczył osobiście Burmistrz Libiąża Jacek Latko. Wystawę zdjęć uczestników konkursu i fotografię autorstwa Wiesława Pidło wykonane aparatami analogowymi można oglądać w galerii Libiąskiego Centrum Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.