Facebook Google+ Twitter

Libiąż gościł młodych artystów

Aż 1846 prac, autorstwa 808 uczestników. To dorobek czternastu edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów Nieprofesjonalnych "Art-Talent", organizowanego przez Libiąskie Centrum Kultury i Amatorski Ruch Artystyczny "Kanon".

Laureaci konkursu z oficjelami / Fot. Paweł SalawaWszystko zaczęło się w roku 1997, kiedy z inicjatywy instruktor LCK Małgorzaty Hołowni zorganizowano pierwszy konkurs o zasięgu lokalnym, który służył porównaniu umiejętności członków powstałego rok wcześniej Amatorskiego Ruchu Artystycznego Kanon z innymi młodymi twórcami na naszym terenie. W kolejnych latach rosnąca ranga imprezy dała szanse zaprezentowania własnej twórczości w technikach malarstwa, grafiki, rzeźby, rysunku, witraży i fotografii młodym twórcom z terenu powiatu chrzanowskiego, następnie województw małopolskiego i śląskiego, by uzyskać ostatecznie status wydarzenia ogólnopolskiego.

Tegoroczna impreza, której finał odbył się 26 marca w LCK, cieszyła się rekordowym zainteresowaniem aż 128 uczestników. Ogółem zaprezentowali oni 346 prac. Patronat honorowy nad tegorocznym konkursem objęli Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, Poseł na Sejm RP Tadeusz Arkit, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz Burmistrz Libiąża Jacek Latko. Finałową galę uświetniły wokalnie uczennice Prywatnej Szkoły Muzycznej w Libiążu Martyna Feluś, Nikola Bochenek i Andżelika Siuda, przygotowane przez Joannę Kasparek-Szymonik.

- Nasz konkurs jest rokrocznie doskonałą okazją dla młodych twórców technik plastycznych do konfrontacji własnego warsztatu z oceną profesjonalnego jury, które chętnie udziela cennych wskazówek. To także możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim zaprezentowania własnych talentów i sympatycznego spotkania w gronie osób o podobnych pasjach. Cieszymy się, że z roku na rok zainteresowanie nasza imprezą ciągle wzrasta - komentuje pomysłodawczyni konkursu Małgorzata Hołownia.

Oceny konkursowych prac podjęło się jury pod przewodnictwem profesora Józefa Murzyna - dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wraz z profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Adamem Pociechem i Klemensem Hołownią - adiunktem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W dziedzinie fotografii komisja konkursowa przyznała równorzędne wyróżnienia Paulinie Kosowskiej z Żarek za cykl: „ Takie jak kiedyś”, Arlecie Władymiruk z Psar za zestaw zdjęć oraz Amandzie Hajskiej z Tarnowa za zdjęcie pt: "Uśmiech lata".

W kategorii plastyka uczniów szkół artystycznych przyznano dwa równorzędne wyróżnienia uczennicom z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu Agnieszce Gogoli
za pracę pt: "Didi i Gogo albo Wyludniacz" i Patrycji Pietrzak za zestaw prac. Wśród uczniów szkół nieartystycznych w wieku 13-18 lat wyróżnienia III stopnia otrzymały Marta Mączka z Katowic „ za kompozycję przestrzenną”, Ewa Matecka z Trzebini za zestaw prac oraz Anna Mrożek z Nowego Targu za pracę pt: "Idzie Halny"; wyróżnienia II stopnia przypadły Szymonowi Jasiewiczowi z Oświęcimia za pracę pt: „ Poszukiwania” i Kornelii Szyjce z Libiąża za pracę pt: "Martwa natura"; z kolei wyróżnienia I stopnia przyznano Annie Wójcik z Bukowna za zestaw prac i Katarzynie Zastawnik z Żarek za pracę pt: "Jesień".W tej kategorii przyznano jedną nagrodę - III miejsca dla Izabeli Pawluśkiewicz
z Oświęcimia za zestaw prac.

W kategorii uczniów szkół nieelastycznych w wieku 19-25 lat wyróżnienie III stopnia otrzymała Angelinie Jamrozik z Makowa Podhalańskiego za pracę pt: "Mój dom",
wyróżnienie II stopnia - Weronika Holuszy z Libiąża za pracę pt: "Siła rażenia", a wyróżnienie I stopnia – Markowi Lazurkowi z Wrocławia za pracę pt: "Wrocławskie Podwórka".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.