Facebook Google+ Twitter

Libiąż. Rowerzyści na szlaku miejsc papieskich

Ponad sześćdziesiąt osób ubranych w okolicznościowe koszulki wzięło udział 30 kwietnia w Rajdzie Rowerowym "Szlakiem miejsc papieskich", zorganizowanym przez Libiąskie Centrum Kultury i Towarzystwo Wspierania Sportu „Sokrates”.

Uczestnicy rajdu / Fot. Paweł SalawaImpreza odbyła się z okazji uroczystości beatyfikacyjnych papieża Jana Pawła II i stulecia konsekracji kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Libiążu.

Start rowerowej wędrówki miał miejsce na libiąskim Placu Słonecznym przy „Drzewku Nadziei", zasadzonym w 2003 roku przez samorząd Libiąża z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Stąd uczestnicy rajdu udali się pod pomnik Jana Pawła II w Parku Młodości, a następnie przejechali aleją Jana Pawła II. Kolejnym przystankiem w podróży była parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żarkach, która od 2010 roku znajduje się na powiatowym szlaku miejsc papieskich. Przy pamiątkowym obelisku z tablicą zawierającą tekst homilii Jana Pawła II, o wizycie w Żarkach opowiedział proboszcz Eugeniusz Najbor. Do następnego punktu rajdu, którym był XVIII-wieczny Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie, trasa wiodła malowniczymi terenami leśnymi.

Na miejscu proboszcz ksiądz Marek Guśpiel opowiedział o historii kościoła, który został przeniesiony do Mętkowa z Niegowici, gdzie posługę kapłańską pełnił właśnie Karol Wojtyła. Do następnego przystanku w rajdzie, rowerzyści przejechali wzdłuż wałów wiślanych w Gromcu, następnie przez Szyjki, aż dotarli do parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Libiążu. Tam ksiądz proboszcz Stanisław Marchewka wspominał pięć wizyt Karola Wojtyły w Parafii, a także przypomniał historię 100-letniego kościoła parafialnego. Przygotował też niespodzianki dla uczestników rajdu, którymi były pamiątkowe medale wybite na okoliczność stulecia kościoła i obrazki ze świętymi.

Ostatnim miejscem rajdu związanym z papieżem Polakiem, jakie odwiedzili uczestnicy rajdu, był pomnik "Krzyż na Lipiu" - ufundowany przez wiernych parafii p.w. Przemienienia Pańskiego z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Metę 35-kilometrowej trasy zlokalizowano przy LCK, gdzie czekał poczęstunek. Wręczono też pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa, a także rozlosowano nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Libiążu i firmę WojSport z Myślachowic, zajmująca się profesjonalnym serwisem rowerów. Warto nadmienić, że wszyscy uczestnicy imprezy wykazali się bardzo dobrą kondycją i zdołali pokonać urozmaiconą i niełatwą trasę rajdu. Na wszelki wypadek nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali członkowie Libiąskiej Grupy Ratowniczej.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.