Facebook Google+ Twitter

Libiąż w obiektywie

Wykonanie zdjęć przedstawiających architekturę, wydarzenia charakterystyczne dla gminy Libiąż lub jej mieszkańców były kryteriami II edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Libiąskie Centrum Kultury.

Laureaci w towarzystwie przewodniczącego jury (pierwszy z lewej), Agaty Kaczary (trzecia z lewej) i Marii Tworzydło (w środku) - wdowie po znakomitym libiąskim fotografie / Fot. Paweł SalawaTo kulturalne wydarzenie poświęcone jest pamięci wybitnego fotografa Leszka Tworzyło.
- Obowiązkiem nas żyjących jest zachowanie w żywej pamięci tych, którzy odeszli, a którzy istotnie zapisali się w historii. Leszek Tworzyło na gruncie fotografii uczynił dla Libiąża bardzo wiele. Bez wątpienia powstała po nim pustka, ale ta żywa pamięć przeistaczająca się w działanie inspirujące do kultywowania zainicjowanych przez niego działań sprawia, że ta pustka powoli wypełnia się kolejnym dziełem Leszka, którym zaraził wielu z nas - mówił przewodniczący komisji konkursowej Waldemar Karol Mroziewski. Obok niego zdjęcia uczestników oceniali także Agata Kaczara – pracownik zakładu fotograficznego "Foto - Express" i Bogusława Zychowicz - instruktor LCK.

Wykład o fotografii otworkowej / Fot. Paweł SalawaNa konkurs napłynęło 47 prac, zgłoszonych przez 24 uczestników. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła fotografia przedstawiająca ordynatora oddziału kardiologii dr Jacka Nowaka w trakcie zabiegu implantacji kardiowertera defibrylatora autorstwa Łukasza Kulaka.

- Fragmentarycznie potraktowany motyw człowieka, szalenie indywidualny, ze zwróceniem uwagi na profesje, na koncentracje, a w warstwie fotograficznej bardzo ciekawe rozwiązanie polegające na pewnej dwupłaszczyznowości. W zwykłym portrecie dostrzegamy fragment, który pokazuje w odbiciu to co jest istotą tej fotografii i pozwala odczytać o wyjątkowo odpowiedzialnym zawodzie lekarza - tłumaczył werdykt jury przewodniczący.

Druga nagroda za cykl "Zima" przypadł Robertowi Rzeźnickiemu, a trzecie przypadło autorce zdjęcia "Kopalnia Janina". Wyróżnienia zdobyli Janusz Gęborski za cykl "Modelka Agnieszka" i Karolina Sala za "Krajobraz Libiąża".

Laureat drugiego miejsca Robert Rzeźnicki długo zwlekał z wyborem konkursowych fotografii. - Miałem kilka zdjęć o różnych porach roku, ale w konkursie postanowiłem nawiązać do zimy - wyjaśnia.

W ocenie jury było to wyjątkowo ciekawe zestawienie trzech fotografii pokazujących Libiąż w różnych osłonach - od osobistej, subiektywnej, uzewnętrznionej emocjonalnie ze słowem "kocham cię", przez oglądanie Libiąża przez otwarte okno, po ulotną fotografię zwisających sopli.

- Fotografia pasjonuje mnie od wielu lat, nawet sam nie pamiętam jak długo. Odziedziczyłem ją po ojcu, którego także bardzo interesowała. Kupiłem zatem aparat i zacząłem fotografować, a że wychodziły coraz ładniejsze zdjęcia to zainwestowałem w lepszy sprzęt. Ze swoich fotografii staram się samodzielnie wychwytywać poszczególne elementy, cały czas starając się poprawiać swój warsztat - mówi o swojej pasji Robert.
Spotkanie w LCK było także okazją do wysłuchaniu ciekawego wykładu na temat historii fotografii przygotowanego przez W.K. Mroziewskiego, a także wręczenia nagród dla tych, którzy wypełnili ankiety dotyczących działalności LCK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.