Facebook Google+ Twitter

Libiąż wzorem świętowania niepodległości

Patriotycznie, radośnie, a przede wszystkim kulturalnie. Mieszkańcy gminy Libiąż tradycyjnie dali przykład wzorowego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Mieszkańcy gminy Libiąż co roku udowadniają, że 11 listopada można świętować jak należy / Fot. Paweł SalawaObchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu. Najważniejszą częścią tej uroczystości było przekazanie parafii relikwii patrona strażaków św. Floriana. Na tym niezwykłym wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Libiąż, władz samorządowych Libiąża na czele z Burmistrzem Jackiem Latko, jego zastępcą Jarosławem Łabęckim i Przewodniczącą Rady Miejskiej Bogumiłą Latko, Posła na Sejm RP Tadeusza Arkita, wicestarosty powiatu chrzanowskiego Marii Siudy, przedstawicieli gminnych jednostek oświatowych, stowarzyszeń, organizacji społecznych i zakładów pracy, Orkiestry Dętej Zakładu Górniczego „Janina” i chóru „Bell Canto”. Kolejnym punktem obchodów był przemarsz na Cmentarz Parafialny z udziałem jeźdźców na koniach z IV Szwadronu im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza uczczono pamięć wszystkich poległych w obronie wolności Narodu Polskiego.
Wieczorem po raz piętnasty w historii mieszkańcy gminy Libiąż i zaproszeni goście bawili się na Biesiadzie Patriotycznej. Symboliczne kotyliony w barwach narodowych wpinali uczestnikom imprezy wolontariusze z libiąskiego Zespołu Szkół. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a motywem przewodnim była rywalizacja miedzy libiąskimi parafiami. Rozpoczęło się od bitwy na papierowe kulki, był też quiz wiedzy biblijnej i konkurs na wykonanie jak najdłuższego makaronu, a także prezentacje twórczości parafialnych. Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego Michał Kliś z księdzem Januszem Grodeckim z Parafii pw. Św. Barbary rywalizowali w konkurencji smażenia kotletów. Oczywiście księża musieli wcześniej rozbić mięso, obtoczyć je w panierce i wrzucić na patelnie, nie szczędząc sobie przy okazji sympatycznych uszczypliwości, wywołując tym samym salwy śmiechu licznie zgromadzonej publiczności. O samopoczucie uczestników Biesiady, którzy w liczbie ponad 1200 osób zjawili się w hali sportowej Zespołu Szkół, dbał chór Canticum Canticorum pod batutą dyrygenta Piotra Ciuły. Dla ducha było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, piosenek, przyśpiewek kościelnych i wspólna zabawa. Dla ciała był rosół z makaronem, który sprawnie serwowali wolontariusze z Gimnazjum nr 1 i gimnazjaliści z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Libiążu. Obaj burmistrzowie wylądowali na klęczniku, gdzie byli z przymrużeniem oka odbyła się ich spowiedź. – Będziesz jeszcze utrudniał mieszkańcom przejście przez ulice 1 Maja w Libiążu? – usłyszał wiceburmistrz. – Już nigdy – przyrzekł J. Łabęcki. Podobnych żartów było co niemiara. XV Biesiada Patriotyczna, zorganizowana przez Libiąskie Centrum Kultury i chór Canticum Canticorum przy wsparciu Samorządu Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Chrzanowie i Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze”, po raz kolejny pokazała, że patriotyzm można świętować kulturalnie i z radością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.