Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19034 miejsce

Licealiści czytali Sienkiewicza

W piątek uczniowie podlaskich szkół ponadgimnazjalnych czytali Quo Vadis Sienkiewicza w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Impreza dla szkół poprzedziła sobotni Dzień Narodowego Czytania na Rynku Kościuszki.

 / Fot. slo / Fot. slo
W tym roku główną „bohaterką” Akcji Narodowe Czytanie jest powieść historyczna “Quo vadis” polskiego noblisty z 1905 roku. Książnica postanowiła zorganizować imprezę „Narodowe Czytanie. Preludium”, poprzedzającą właściwe wydarzenie, by umożliwić uczestnictwo w akcji także szkołom. W imprezie uczestniczyli m.in. licealiści I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.
- Moim zdaniem pracownicy Książnicy Podlaskiej trafili w dziesiątkę, organizując takie przedsięwzięcie – mówi Marta Białobrzeska, polonistka I SLO. - Twórczość Sienkiewicza znajduje się w spisie lektur obowiązkowych, które bezwględnie należy omówić, przygotowując uczniów do egzaminu maturalnego. Tudno też wyobrazić sobie jakiekolwiek kompedium wiedzy o kulturze polskiej, w którym pomija się twórczość Sienkiewicza i jej wpływ na świadomość Polaków, jak choćby mówienie cytatami z jego książek – np. nieśmiertelene “ojciec prać?” , “larum grają” czy “kawalerska fantazja”.
- Z kolei w kulturze europejskiej i amerykańskiej znajdujemy wiele odwołań do “Quo vadis” – dodaje polonistka. - Dzieło noblisty o początkach chrześcijaństwa należy wszakże do ścisłego kanonu literatury światowej. Wielokrotnie przenoszone na ekran, z pewnością zainteresuje młodych czytelników.
W programie preludium przewidziano m.in głośną lekturę fragmentów książki w wykonaniu profesjonalnych aktorów białostockiego Teatru Dramatycznego, a także konkurs dla uczestników, w którym do wygrania były m.in czytniki e-booków. Taka formuła imprezy bardzo przypadła do gustu jej uczestnikom.
- Myślę, że takie akcje pozwolą przypomnieć sobie dzieło pisarza, a tych, którzy go nie znają, z pewnością zachęcą do lektury – mówi Aleksandra Gąsior, licealistka SLO przy Fabrycznej. - Twórczość Sienkiewicza znam jeszcze z gimnazjum. Bardzo cenię sobie ekranizacje z jego powieści historycznych.
A Natalia Wnorowska dodaje:
- Zawsze podobały mi się wyraziste postacie z powieści Sienkiewicza. W “Quo vadis” szczególnie cenię sobie Petroniusza i jego brawurowe wypowiedzi. Myślę, że dzięki narodowemu czytaniu wszyscy, którzy uważali teksty autora “Pana Wołodyjowskiego” za nudne i przebrzmiałe, zmienią zdania – uważa licealistka.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później Trylogii Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w ponad 1600 miejscowościach w całej Polsce głośno czytano Lalkę Bolesława Prusa. Współorganizatorami tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” w Białymstoku są następujące instytucje: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.