Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31011 miejsce

Licealiści uczą gimnazjalistów wiedzy o społeczeństwie

Rusza II edycja Międzyszkolnych Klubów Olimpijskich, podczas których laureaci konkursu wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej szkolą swoich młodszych kolegów. Bo chcą!

Jędrzej Sobczyk podczas zajęć MKOl. / Fot. materiały MKOlGodzina 15.40, sala lekcyjna w szkole Przymierza Rodzin w Warszawie. Zielona tablica, nad nią drewniany krzyż i orzeł biały. Na ścianach obok gazetki szkolne i reprodukcje Rafaela. Do klasy wchodzi Martyna i Michał - dwoje jasnowłosych licealistów. Mają laptop z charakterystycznym jabłkiem na pokrywie, książki i stos wydrukowanych testów z WOSu. Rozkładają wszystko na stole nauczycielskim. Wchodzi też nieduża grupa gimnazjalistów i siada w ławkach przed nimi. Zaczyna się trening. - Dobra, która izba parlamentu jest niższa, a która wyższa? Ile mamy posłów w Sejmie? Od którego wieku posiada się bierne i czynne prawa wyborcze? Kto jest ministrem infrastruktury? - Martyna i Michał prześcigają się w pytaniach.

Niepotrzebny nam nauczyciel


Spotkania, podczas których starsi uczniowie przygotowują młodszych do Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej, odbywają się w 9 szkołach na Mazowszu i w jednej w Łodzi. Zaczęło się zupełnie niepozornie. Dwaj licealiści Kamil Grabowski i Rafał Belka zwyciężyli w konkursie, odebrali nagrody i wysłuchali pochwał. Rozpierała ich energia, więc na zasadzie wolontariatu zaczęli przygotowywać do konkursu swoich kolegów. - Nie stała za tym żadna nauczycielka, nikt im tego nie kazał robić. To była inicjatywa uczniowska - mówi Anna Rafał Belka, Martyna Stysło, Marcin Panek, Bartłomiej Miąsko podczas treningu MKOl. / Fot. materiały MKOlDobrowolska, która uczęszczała na zajęcia do Kamila i Rafała. Licealistom było tego mało. Postanowili swoim pomysłem zarazić innych uczniów. Korzystając z pomocy Centrum Edukacji Obywatelskiej, napisali projekt, który nazwali Międzyszkolnymi Klubami Olimpijskimi. Pomysł był prosty: w jak największej liczbie szkół mają być prowadzone zajęcia, na których laureaci i finaliści Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej, szykują do startu w nim gimnazjalistów. Skrót MKOl kojarzył się ze sportem, więc idąc za ciosem, prowadzących zajęcia nazwali trenerami, uczestników - zawodnikami, a same szkolenia - treningami.
Anna Dobrowolska po zostaniu laureatką konkursu, dołączyła do projektu. Teraz razem koordynują działalność klubów w 10 szkołach.


Jak wstąpić do MKOl?


Wystarczy laureat lub finalista konkursu, zgoda dyrektora szkoły i rodzi się kolejny MKOl. Kluby są otwarte dla wszystkich, mogą więc w zajęciach uczestniczyć uczniowie z różnych szkół. - Uczestniczyć warto, bo zwycięstwo w Konkursie Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej daje gimnazjalistom dodatkowych 14 punktów przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej - mówi Ania. Ma 17 lat i charyzmę.

Obecnie kluby działają w:


Warszawa - Gimnazjum Dwujęzyczne nr 59, ul. Wiktorska 30/32 – poniedziałki 14.00
Warszawa - Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica, ul. Nowowiejska 37A – poniedziałki 15.00
Warszawa - Liceum Meridian, ul. Stokłosy 3 – poniedziałki, 16.00
Warszawa - Gimnazjum nr 54 im. A.K. ks. Czartoryskiego, ul. Elbląska 51 – wtorki 15.40
Warszawa - Gimnazjum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, ul. Grzegorzewskiej 10 – wtorki 15.40
Warszawa - Gimnazjum Dwujęzyczne nr 25 im. Czesława Niemena ul. Zwycięzców 44
- środy 15.40
Warszawa - Gimnazjum nr 18 im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Angorska 2 – piątki 13.40
Łódź - Publiczne Gimnazjum nr 43 im. Karla Dedeciusa, ul. Powszechna 15 – środy, 14.45
Siedlce - Publiczne Gimnazjum nr 6 im. ks. Stanisława Brzóski, ul. gen. Orlicz-Dreszera 3 – czwartki 15.10
Strachówka - Biblioteka Publiczna w Strachówce, ul. Norwida 5 - soboty 11.00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.