Facebook Google+ Twitter

Licealiści wspierają konferencję "Żydzi wschodniej Polski"

Pomagają w organizacji naukowego wydarzenia, a przy okazji poszerzają swoją wiedzę–uczniowie Społecznego LO STO przy Fabrycznej w Białymstoku czynnie wspierają konferencję "Żydzi wschodniej Polski”.

 / Fot. zss sto / Fot. zss sto / Fot. zss sto / Fot. zss stoUczestnicy czwartej edycji konferencji rozmawiają w Białymstoku o żydowskich uczonych - m.in. tych z naszego regionu. Patronem tegorocznego spotkania jest Leo Wiener - pochodzący z Białegostoku pionier slawistyki w Ameryce Północnej.
W gronie współorganizatorów konferencji po raz pierwszy znaleźli się uczniowie SLO STO w Białymstoku, a jej sekretarzem jest szkolna polonistka i doktor literaturoznawstwa - Marta Białobrzeska.
- Od lat współpracujemy z wydziałem filologicznym uczelni, który jest jednym z organizatorów konferencji, a uwieńczeniem tych kontaktów jest podpisana ostatnio oficjalna umowa o współpracy - mówi Marta Białobrzeska. - To właśnie w ramach tej umowy uczniowie postanowili zaangażować się w organizację konferencji.
Licealiści pomagają na różne sposoby – rozdają materiały konferencyjne, dbają o właściwe przygotowanie sal, pomagają w poruszaniu się po mieście i pilnują, by uczestnikom konferencji niczego nie brakowało. Ale są też słuchaczami i zdobywają dodatkową wiedzę z zakresu takich przedmiotów jak język polski, historia, czy WOS. Dowiadują się co – prócz żydowskiego pochodzenia - łączy Icchaka Arada – wieloletniego szefa instytutu Yad Vashem, Madeleine Korbel Albright – sekretarza stanu USA czy Ludwika Zamenhofa – twórcę esperanto. To środkowoeuropejskie korzenie, a także aktywność naukowa.
- Dla uczniów uczestnictwo w konferencji jest niepowtarzalną okazją, by zetknąć się z najważniejszymi osobistościami nauki w zakresie literaturoznawstwa, kulturoznawstwa i innych nauk humanistycznych - mówi Marta Białobrzeska. - Mogą uczestniczyć w wykładach wybitnych badaczy wielokulturowości regionu, poznać ich dorobek. Chodzi też o to, by zdali sobie sprawę, jak ważny jest nasz region także w kulturze żydowskiej, uświadomili sobie, że tu gdzieś rodziła się nauka i jak wiele naukowych osobowości wywodzi się z tej ziemi. Słowem – poznają specyfikę regionu, rozwijają zainteresowania naukowe, literackie i kulturowe.
Udział w konferencji to tylko jedno z wielu pozalekcyjnych działań edukacyjnych, podejmowanych w szkole przy Fabrycznej.
- Cieszę się, że już w liceum mogę zetknąć się ze światem nauki, poznać środowisko uniwersyteckie i wyjść nieco poza kanon podręcznikowej wiedzy- mówi Diana Tyburczy. - Tym razem poznajemy sylwetki uczonych pochodzenia żydowskiego -filozofów, językoznawców, historyków literatury, rabinów i innych. I jest to bardzo ciekawe.
Dla uczniów ważny jest także kontakt z uczelnią i fakt, że są potrzebni.
- Taka współpraca uświadomiła nam też, że pomiędzy szkołą a uniwersytetem nie istnieje przepaść – mówi Dominika Wiszowaty. - Wprost przeciwnie. Uczelnia ma nam wiele do zaoferowania, ale szkoła również może wesprzeć uniwersytet, choćby przy organizacji takiej konferencji. Cieszymy się, że możemy pomóc.
Organizatorami dwudniowej konferencji są: Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” UwB, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael, Książnica Podlaska, Stowarzyszenie Naukowe „Oikoumene”, Wydział Filologiczny UwB i Galeria im. Sleńdzińskich. Spotkanie jest jednym z wydarzeń VIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.