Facebook Google+ Twitter

Licheń. Donald Tusk spotkał się z sołtysami z całego kraju

Donald Tusk spotkał się w niedzielę, 31 maja w Licheniu, z sołtysami, którzy zakończyli w tym mieście 17. Krajową Pielgrzymkę Sołtysów i Środowisk Wiejskich.

Donald Tusk i Ireneusz Niewiarowski / Fot. Agnieszka PawłowskaPremier został pozytywnie przyjęty na spotkaniu z sołtysami. Te zazwyczaj przemieniają się w ostre i żywiołowe dyskusje. Mieszkańcy wsi, kiedy mają okazję, żalą się, że władza często zapomina o potrzebach ich małych ojczyzn. Dlatego sołtysi wykorzystują okazję i polemizują z zapraszanymi politykami, co często daje początek kłótniom.

Choć na tegorocznym spotkaniu oczywiście nie zabrakło narzekania na rząd, Prezes Rady Ministrów, starał się przede wszystkim w przystępny sposób wyjaśnić zebranym sołtysom jak obecnie wygląda polityka rządu wobec wsi.

- Według nowych przepisów, gminy będą przekazywać średnio po 10 tysięcy złotych sołectwom i ubiegać się o rządowe refundacje. Przeznaczyliśmy na ten cel 100 milionów złotych - przekonywał Tusk.

Wprowadzona w tym roku ustawa o funduszu sołeckim, która była najważniejszym tematem dyskusji, przewiduje między innymi: finansowanie szkód wywołanych klęskami żywiołowymi oraz pozyskiwanie środków finansowych na różnego rodzaju przedsięwzięcia, które zgłaszać mogą mieszkańcy danej wsi.

Uczestnik spotkania / Fot. Agnieszka Pawłowska Wielkość owych dotacji uzależniona będzie od liczby mieszkańców danej gminy i jej kondycji finansowej. A więc w gruncie rzeczy nie można być pewnym czy każda gmina dostanie pieniądze na planowane wydatki.

Głównym problemem mieszkańców wsi mogą też być skomplikowane procedury związane ze składaniem takich wniosków o unijne dotacje. Trzeba przyznać, że nawet nieco obeznani w temacie mają problemy z wypełnianiem tego rodzaju papierów i związanych z nimi biurokracją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.