Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9228 miejsce

Licheń Stary - Bazylika

Wielkie, okazałe świątynie powstały w wielu miejscach na niemal wszystkich kontynentach. Każda licząca się religia posiada gigantyczne obiekty przyciągające rzesze wiernych.

Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu Starym. Fot. A. Wiosna / Fot. A. WiosnaW pierwszej połowie XIX w. w lesie grąbińskim, żołnierz napoleoński zawiesił na Bazylika-część frontowa. Fot. A. Wiosna / Fot. A. Wiosnadrzewie obrazek Maryi. Kilka lat później w tym samym miejscu pasterzowi ukazała się Matka Boża. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy, przepowiedziała również czas zarazy. W 1852 roku podczas epidemii cholery zaczęli przybywać tutaj wierni z modlitwą o pomoc w cierpieniu. Wiele osób doznało uzdrowienia. Wszystko to sprawiło, że obraz Matki Bożej uznano za cudowny. Objawienia te jednak nigdy nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół.

W maleńkiej miejscowości Licheń, w latach 1994-2004 wybudowano największy kościół w Nawa główna.Część organów nad wejściem do Bazyliki ważąca ok.50 ton.Organy w Licheniu są największe w Polsce i trzecie w Europie. Fot. A. Wiosna / Fot. A.WiosnaPolsce i jeden z największych na świecie. Kościół zbudowano na planie krzyża. Nawa główna, dzwonnica, wieża i trzy rozległe portyki tworzą całość. Długość świątyni wynosi 139 m, szerokość 77 m, wysokość części centralnej 65 m. Wysokość wieży to 141 m. Na tarasy widokowe na wieży można dostać się windą lub pieszo, pokonując 762 stopnie. W czerwcu 1999 roku, podczas swej VII pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II złożył wizytę w Licheniu i poświęcił Sanktuarium Matki Bożej.

Kościół i religia

Wschodni portyk poświęcony czterem Ewangelistom. Fot. A. Wiosna / Fot. A. WiosnaWiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego buduje się tyle kościołów, dlaczego powstają tak olbrzymie świątynie? Czemu kościelni decydenci przez całe wieki kładli tak duży nacisk na to, by obok mniejszych obiektów parafialnych powstawały świątynie przytłaczające Ołtarz główny,z cudownym obrazem Matki Bożej / Fot. A.Wiosnaswoimi rozmiarami i przepychem?

Odpowiedź na te pytania zdaje się być prosta i złożona zarazem. Kościoły budujemy na chwałę Pana i Wszystkich Świętych. Ale, kościołami religia stoi. Dwa tysiące lat swego istnienia chrześcijaństwo zawdzięcza kościołom. I nie mam tu na myśli Kościoła pojmowanego jako wspólnota parafialna (to też), ale chodzi mi o same obiekty sakralne, budynki. Budynki i obszary ziemskie, które zazwyczaj te budynki otaczają. Posiadłości kościelne. Kapliczka może stać w szczerym polu. Mały kościółek zajmuje niewielki obszar. Kościoły parafialne, czy klasztory otoczone bywają zasobniejszymi włościami. Obiekty duże, to czasem obszary zajmujące tysiące hektarów. I w tym tkwi potęga chrześcijaństwa - w majątku trwałym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

przyjaciel Jezusa, grzeszny
  • przyjaciel Jezusa, grzeszny
  • 18.05.2012 00:04

Ludziska nierozumne, o rodzie bez wiary i przewrotny! Bogu ktory jest Duchem nie potrzeba PALACOW !!! Koscioly powinny byc budowane skromnie ! A Ten kosciol w Licheniu jest obrzydlistem dla Boga!!! Takie wielkie bardzo kosztowne budowle ciezko ogrzac w zimie i te pieniadze mogly by pomoc potrzebujacym! Koscilol niski ale obszerny by mogl pomiescic duzo osob, taka sala nowoczesna ktora jest dobrze ogrzewana w zimie i chlodzona w lato, to jest mile Bogu! Gdy wychodził ze świątyni, rzekł Mu jeden z uczniów: "Nauczycielu, patrz, co za kamienie i jakie budowle!" Jezus mu odpowiedział: "Widzisz te potężne budowle? Nie zostanie tu kamień na kamieniu, który by nie był zwalony" Jezus odbudowal swiatynie w sobie w trzy dni! Tak jak groby , pieczary wypasione, to glupota! dla kogo: zgnilizny? trupow? Na pokaz i dla wzbudzania zazdrosci sa budowane! OCHYDA!!!
Ps. druga kwestia to stale ceny pogrzebow , slubow itp. Przypowiesc o wdowim groszu sie klania. Ceny tych uslug powinny byc naliczane procentowo od dochodow! Ludzisska miejcie w sercach nauke Jezusa, a nie wasze durne ambicje !!!! A kosciol niech ma prawa Boze, nie ludzkie !!! Ach, OCHYDA!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam i widziałam. I również uważam że trochę zbyt duży przepych. Zniknęło gdzieś to, co najważniejsze. Świętość tego miejsca. Ale za tekst 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spotkałem się onegdaj z określeniem tej budowli jako "Katolicki Disneyland"... Kościołów w tym kraju rzeczywiście sporo... Szkoda tylko że co raz częściej budowane są betonowe potworki i to z kieszeni podatnika, zamiast remontować zabytkowe, małe drewniane kościołki mające swoj niepowtarzalny klimat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobre Andrzeju ..5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powstaje jeszcze Świątynia Opatrzności - niezgodnie z konkursowym wynikiem ale jako pomnik Kard. Glempa, gdzie pochówki rozpoczęto od ks. Twardowskiego w niezgodzie z jego ostatnią wolą. Pycha i obłuda. Ale Państwo to wspomaga. Pewnie na tym stoi? Pycha i obłuda ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wypowiadam się krótko, bo temat ten jest szeroko znany i komentowany.
Wielkości i ilość kościołów w Polsce ma niewiele wspólnego z prawdziwą duchowością i religią, jest wprost proporcjonalna do wielkości ich zwyrodnienia.
To rezultat pychy i zachłanności materialnej kleru, powód do wstydu i poczucia bezradności wobec tych, co ciemnogród nieustannie podtrzymują i na nim bezczelnie, bo w poczuciu całkowitej bezkarności, żerują kosztem państwa i ludu. Brakuje niemal wszystkiego, także żłobków, przedszkoli, obiektów sportowych, szczególnie basenów, domów kultury, ośrodków zdrowia, itp. Ale w tzw budownictwie sakralnym w świecie Zachodu polska jest absolutnym rekordzistą.
Mieszkałem w dzielnicy Wrocławia, gdzie nowy kościół wybudowano w odległości ok. 300m od istniejącego. Nieustannie i pod presją wyłudza się w nim pieniądze, a w radio słyszałem piosenki śpiewane przez dzieci o potrzebie dawania pieniędzy na kościół w najbardziej prymitywnych i namolnych, a wielokrotnie powtarzanych rymach.
To hańba dla Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gigantomania i bogactwo na pokaz w sercu i duchu bankowe konta to obecne wartości nie tylko w chrześcijaństwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Monumentalne budownictwo sakralne robi wrażenie rozmiarami, jest też świadectwem inwencji twórczej budowniczych oraz ofiarności tych, co takie dzieła sfinansowali.
Z drugiej strony jednak zastanawia, czym podyktowany jest rozmach i przepych takich budowli, skoro, jak mówi Pismo : "Bóg, który uczynił świat i wszystko, co na nim, ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych ani nie jest obsługiwany rękami ludzkimi, jak gdyby czegoś potrzebował, ponieważ on sam daje wszystkim życie i dech, i wszystko" (Dzieje 17:24-25> http://biblia.apologetyka.com/read/?numbered=1&strongs=0&format=0&q=Dz+17%3A24-25&bible=bg&bible=bt&bible=ns&showrefs=0&polish=1&footnotes=0 ).
W czasach, w których budowano wielkie katedry, nierzadko ich wielkość miała podkreślić pozycję biskupa, pod którego patronatem wznoszono świątynię.
Ponadto miasta rywalizowały między sobą, m. in. wysokością wież katedr. Jakie bowiem wymogi kultu miałyby uzasadniać 142-metrową wieżę w Strasburgu czy 161-metrową w Ulm?
Można by także zastanawiać się, czy finanse przeznaczane na takie przedsięwzięcia istotnie są dobrze ulokowane - wobec istnienia ogromnych obszarów ludzkiej nędzy.
A zatem - czy wielka budowla sakralna przynosi chwałę Bogu, czy ludziom? Czy służyć ma budowaniu zdrowej więzi między Stwórcą a człowiekiem, czy raczej, jak się wyraziła jedna z komentatorek, 'robić ważenie'?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał i zdjęcia 5*. PS. Tylko raz byłem w Częstochowie, cztery razy w św. Lipce, trzy razy w Gietrzwałdzie, malutkie kościółki odwiedziłem setki razy. Licheń znam tylko ze zdjęć i dostałem płytę dvd z parafii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.08.2010 12:12

Joanno, opinie są rzeczywiście różne, każdy ma prawo do swojej. Ale warto tam pojechać i zobaczyć ten majestat z bliska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.