Facebook Google+ Twitter

Licytowano pierwsze w historii zdjęcie Ziemi wykonane z kosmosu

Jedną z niewielu korzyści jakie ludzkość odniosła z posiadania rakietowych pocisków balistycznych, było wykonanie pierwszego w historii zdjęcia Ziemi z kosmosu. Dokonali tego Amerykanie w 1946r., dzięki zdobytym niemieckim rakietom V2.

Pierwsze zdjęcie Ziemi z kosmosu, wykonane z pokładu przejętej przez aliantów rakiety niemieckiej V2 (lot nr13), zmodyfikowanej jako A4; wystrzelona w dn. 24.10.1946r. z bazy White Sands Missile Range. By U.S. Army [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. U.S. ArmyJedną z niewielu korzyści jakie ludzkość odniosła z posiadania rakietowych pocisków balistycznych, było wykonanie pierwszego w historii zdjęcia Ziemi z kosmosu. Dokonali tego Amerykanie w 1946r., dzięki zdobytym niemieckim rakietom V2.

Fotografię o ziarnistości podobnej najlepszym wydaniom "Trybuny Ludu", uzyskano na wysokości ok. 105 kilometrów nad powierzchnią Ziemi (umowna granica kosmosu to 100 km n.p.m.). W głowicy pocisku umieszczono kamerę 35mm, która utrwalała obraz w odstępach 1,5 sekundy. Ocalały negatyw zdjęcia został odnaleziony w szczątkach rakiety, która rozbiła się w drodze powrotnej na Ziemię.

Dornberger, Olbricht, Leeb, i Wernher von Braun (w cywilu), dn. 21.03.1941r. w Peenemünde. Bundesarchiv, Bild 146-1978-Anh.024-03 / CC-BY-SA [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons / Fot. unknownPocisk został zaprojektowany przez Wernhera von Brauna, pioniera w dziedzinie konstrukcji i wykorzystania rakiet w różnych celach. W 1944 roku niemieckie V-2 spadały na Europę Zachodnią, siejąc przerażenie i śmierć wśród tysięcy cywilów. Po wojnie geniusz von Brauna okazał się być bliski interesom Amerykanów, którzy zatroszczyli się o los oficera SS, napędzającego do niedawna nowoczesny przemysł zbrojeniowy Rzeszy, poprzez niewolniczą pracę więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mittelbau-Dora. W Stanach Zjednoczonych stał się niekwestionowanym autorytetem w kreowaniu polityki podboju kosmosu i był autorem prawdziwych sukcesów amerykańskiej astronautyki. Właściwie to dzięki niemu pojawili się pierwsi ludzie na Księżycu. Czy w ten sposób zmazał, choć w części swoje winy? Rozstrzygnięcie nie zapadło, mimo że rozpoznany w latach 70-tych, był bliski formalnego oskarżenia, a widmo trybunałów sądzących zbrodniarzy wojennych, towarzyszyło jego osobie do końca życia. Zmarł w 1977r.

US Air Force przygotowuje V2 do wystrzelenia; Long Range Proving Ground na Przylądku Canaveral, Florida, lipiec 1950r. See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. unknownPociski V-2, których nie zdążyli użyć Niemcy, zostały zarekwirowane przez wojska zwycięskich aliantów. Większość wykorzystano dla potrzeb opracowania rakiet, które w końcu pozwoliły otworzyć przestrzeń kosmiczną dla amerykańskich i radzieckich satelitów, a także wysłać w kosmos ludzi. Niestety, prowadzone prace wydatnie przyczyniły się też do narodzin zjawiska nuklearnego zagrożenia na świecie.

Rakieta, która posłużyła do wykonania pierwszej fotografii Ziemi z kosmosu, była oflagowana przez USA (lot nr 13) i została wystrzelona z bazy White Sands Missile Range w Nowym Meksyku, w dniu 24 października 1946r..

Historyczne zdjęcie trafiło na aukcję Dreweatts & Bloomsbury w Londynie. Fotografia stanowiła część albumowej kolekcji z wczesnych dziejów astronautyki i kosmonautyki, oraz złotego wieku podboju przestrzeni kosmicznej. W czwartkowej licytacji osiągnięto kwotę 1400 funtów (1900 euro).źródło: New Scientist

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.