Facebook Google+ Twitter

Liczą się fakty. Dlaczego tabloid nie zawsze jest taki zły, jak go malują

Wczorajszy mój tekst, w którym powołuję się na zamieszczoną w "Super Expressie" informację, wywołał lawinę komentarzy. Co ciekawe duża ich część dotyczyła nie opisywanego faktu, ale źródła, z którego informacja pochodziła.

Doszukiwanie się sensacji w tym, że Wiadomości24 i kilkanaście innych serwisów informacyjnych powołało się na tabloid mocno mnie zdziwiło. Gdybym w tekście przywołał "Rzeczpospolitą", "Dziennik" czy "Gazetę Wyborczą" sensacji zapewne by nie było. Co ciekawe wszystkie wyżej wymienione serwisy podały na swoich łamach informację, do której dotarł "Super Express". Naturalne bowiem jest, że skoro materiał nie nosi znamion manipulacji, pisze się o tym. Wyborcza.pl powołuje się na polskatimes.pl, ten ostatni serwis na inne. "New York Times" na "Washington Post" etc. Liczy się fakt, a nie to, która redakcja go przekazała. Czy gdyby brytyjski "The Sun" pokazał, jako pierwszy na swojej stronie uderzenie samolotów w wieże WTC, news ten nadawałby się do kosza ze względu na źródło? Myślę, że nie choć miłością do tabloidów nie pałam.

Kolejna sprawa. Pojawiły się zarzuty, że spotkanie premiera miało charakter prywatny i pisanie o nim, to "włażenia z buciorami" w tę właśnie sferę. Po pierwsze premier jest osobą publiczną, a jego spotkanie dotyczyło dyskutowanej przez większość obywateli kwestii, po drugie zaś szum, jaki się wytworzył wokół spotkania, wynika nie z nadgorliwości dziennikarzy lecz faktu, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, odmówiła ujawnienia stenogramów z niego, tłumacząc dość pokrętnie, że nie było ono posiedzeniem organu władzy publicznej w związku z tym nie podlega ustawie, która reguluje kwestie dostępu do informacji publicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.