MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba Pi obchodzi dziś swoje święto. Sprawdź, jakie kryje tajemnice

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Mehran Moghtadei, GNU 1.2, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BG_1280x1024.jpg?uselang=pl
Wisława Szymborska napisała o niej wiersz. W Stanach z okazji jej święta piecze się specjalne ciasta. 14 marca swój dzień ma najsłynniejsza liczba świata - liczba Pi.

Liczba Pi należy do pierwszych liczb niewymiernych odkrytych przez człowieka. Zapisywana jest jako 3.14, a niektórzy podają jej rozwinięcie do miliardów miejsc po przecinku. Swoje święto obchodzi nieprzypadkowo. Dzisiejszą datę w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość.

Co sprawiło, że stała się tak popularna? Okazuje się, że to dzieło przypadku. "Jako stała wartość, która określa stosunek obwodu koła do jego średnicy ma związek z wzorami geometrycznymi i mierniczymi dotyczącymi kół, okręgów i sfer. Z powodów symbolicznych koła i okręgi nas fascynują dlatego - siłą rzeczy - liczba Pi została uznana za bardzo ważną" - wyjaśnia doktor Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik.

Obliczenia wartości liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku dokonał prawdopodobnie Archimedes w III w. p.n.e. Informacja o niej pojawia się także w Piśmie Świętym przy budowie świątyni Salomona. Wielokrotnie była także badana przez Egipcjan. William Shanks - matematyk amator, obliczył pod koniec XIX wieku wartość liczby Pi z dokładnością do 707 miejsc po przecinku. Ręczne obliczenia zajęły mu 15 lat! Współcześnie zadania ułatwiają komputery. Jak podaje RMF FM dwa lata temu, francuski informatyk podał rozwinięcie liczby do 2,7 bilionów miejsc po przecinku.

Liczba Pi używana jest do pomiaru gęstości promieniowania czy określania pola magnetycznego. Niektórzy uczeni kwestionują ją wyjątkowość. W swoim rozwinięciu dziesiętnym nie ma porządku. Można w niej odnaleźć ciąg liczbowy dowolnej długości. Nie wierzycie? Sprawdźcie tutaj, wpisując na przykład datę swoich urodzin. Mimo tego i tak jest jedną z najbardziej charakterystycznych liczb na świecie.

Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Świętuje się go również w Polsce, głównie w środowiskach akademickich.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto