Facebook Google+ Twitter

Liczniki zużycia prądu do wymiany. Kto za to zapłaci?

Według dyrektywy Unii Europejskiej do 2020 roku do użytku wejdą nowe liczniki z tzw. inteligentnym miernikiem zużycia energii. To zła wiadomość dla odbiorców energii, bowiem to oni zapłacą za ich wymianę.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:London_electricity_key_meter.jpg&filetimestamp=20070117204807 / Fot. fot.Caroline Ford, Creative CommonsWydatki związane z wymianą liczników mają pochłonąć około 7 do 10 mld złotych. Firmy energetyczne już prowadza pilotażowe projekty, natomiast Energa, jako pierwsza ogłosiła przetarg na 500 tys. nowych liczników.

Nasi urzędnicy, jak podajewp.pl, zakładają, że wymienić trzeba będzie wszystkie urządzenia funkcjonujące obecnie w naszym kraju. Nie wiadomo, czy w ślad za wymianą liczników stawki za prąd nie wzrosną. Nie jest również przesądzone, kto ma ponieść koszty tej wymiany.

Na pewno zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki nowe liczniki pozwolą zaoszczędzić na zużyciu energii. Związane to będzie z tym, że odbiorca będzie mógł śledzić za pomocą strony internetowej zużycie prądu w swoim gospodarstwie.

Analitycy z Polskiego Towarzystwa Przemysłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wskazują, że rachunki mogą wzrosnąć od kilku do kilkunastu procent. Szacuje się, że będzie to od 6 do 20 zł. Być może, gdy użytkownicy będą monitorować swoje zużycie, to w ślad za tym będą oni również wybierać odpowiednią dla siebie taryfę, co pozwoliłoby oszczędzać energię.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.