Facebook Google+ Twitter

Lider białoruskiej opozycji, Andrej Sannikau, na wolności

Andrej Sannikau, jeden z liderów białoruskiej opozycji i rywal prezydenta Łukaszenki w wyborach prezydenckich w 2010 roku, został dziś zwolniony z więzienia.

Andrej Sannikau. Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License/Wikimedia Commons / Fot. Igor SvabodinO zwolnieniu opozycjonisty poinformowała jego żona, do której Sannikau zadzwonił z dworca kolejowego w Witebsku. "Jest w drodze do domu" - powiedziała Irina Khalip cytowana przez agencję informacyjną RIA Novosti.

Andrej Sannikau został skazany w maju 2011 roku na 5 lat pozbawienia wolności za współorganizację i udział w powyborczych manifestacjach, które odbyły się w grudniu 2010 roku na ulicach Mińska. Tysiące Białorusinów wyraziło wówczas sprzeciw wobec rzekomych fałszerstw dokonanych przez prezydenta Łukaszenkę.

58-letni Sannikau odbywał karę m.in. w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w Bobrujsku. Miejsce odosobnienia białoruskiego opozycjonisty było, z nieznanych przyczyn, kilkukrotnie zmieniane przez władze, o czym nie informowały one adwokata i rodziny Sannikaua.

Zwolnienie Sannikaua było możliwe dzięki podpisaniu przez niego wniosku o ułaskawienie. Był to jeden z warunków postawionych przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, do którego należała ostateczna decyzja w sprawie dalszych losów jego byłego kontrkandydata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oby tylko ta sytuacja nie miała drugiego podłoża

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.