Facebook Google+ Twitter

Lider Tatarów krymskich, Mustafa Dżemilew został laureatem Nagrody Solidarności!

O wyróżnieniu dla Mustafy Dżemilewa poinformował w Warszawie minister Radosław Sikorski i zaznaczył, że decyzja została podjęta jednogłośnie.

 / Fot. PAP/MICHAEL REYNOLDSLaureatem pierwszej Nagrody Solidarności został legendarny przywódca Tatarów krymskich i długoletni więzień sowieckich łagrów (spędził tam około 10 lat), Mustafa Dżemilew.

Radosław Sikorski powiedział, że "Dżemilew od lat zabiega o poszanowanie demokracji oraz praw i wolności obywatelskich na Ukrainie, w szczególności wobec społeczności tatarskiej. Dawał świadectwo swoich demokratycznych przekonań jeszcze w czasach radzieckich, kiedy był dysydentem i spędził około 10 lat w sowieckich łagrach". Podkreślił, że "jest kimś, kto razem ze swoim narodem udowodnił, że możliwa jest demokracja w systemie, w społeczeństwie o tradycjach muzułmańskich, co jest bardzo ważnym sygnałem także dla południa Europy i znacznie szerzej" - donosi PAP.

Mustafa Dżemilew, gdy dowiedział się o przyznaniu mu nagrody, powiedział: "Dla nas, w sytuacji w której znalazł się nasz kraj, jest to ogromne wsparcie moralne. Jest to także gest poparcia dla naszego (tatarskiego) ruchu narodowego. Wiemy, że jesteśmy słyszani i daje nam to energię i siłę w walce o nasze prawa" - dpnosi tvn24.pl.

 / Fot. PAP/PAWEŁ SUPERNAKWśród osób, które wskazały kandydatów do nagrody, znaleźli się m.in. birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt oraz byli ministrowie spraw zagranicznych Polski Władysław Bartoszewski i prof. Adam Daniel Rotfeld.

Natomiast o wyborze laureata zdecydowała kapituła nagrody, wśród której znaleźli się m.in.: były prezydent Lech Wałęsa, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, była działaczka Solidarności Henryka Krzywonos, szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski.

Laureat nagrody otrzyma 250 tys. euro, 700 tys. euro będzie przeznaczone na programy polskiej pomocy rozwojowej wskazanej przez nagrodzoną osobę, a także 50 tys. euro na podróż laureata po Polsce. Nagroda zostanie sfinansowana z funduszy pozabudżetowych pozostałych po europejskich funduszach przedakcesyjnych.

Nagroda Solidarności zostanie po raz pierwszy przyznana w związku z 25. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Uroczysta gala podczas której zostanie wręczona nagroda odbędzie się 3 czerwca na Zamku Królewskich w Warszawie. Nagrodę przekaże Lech Wałęsa. W uroczystościach będzie również uczestniczył prezydent USA, Barack Obama. Nagrodę zainicjowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani Elżbieto, Putin nie wystraszył się Zachodu, a zwłaszcza gróźb sparaliżowania całych gałęzi rosyjskiej gospodarki. Niech Obama i reszta dobranej gromadki nałożą sankcje na Chiny i Izrael. Ważą się na to? Nie? W takim razie sankcje będą mało skuteczne, bo te dwa państwa będą nadal handlować z Rosją. Putin wzdraga się przed zbrojną interwencją na Ukrainie z powodu olbrzymich trudności politycznych i praktycznych takiej akcji, wynikających z ukraińskiej specyfiki, o czym pisałem szczegółowo w jednym z najnowszych komentarzy. Na jego miejscu każdy, kto nie stracił rozumu, próbowałby do końca wyczerpać wszystkie możliwości dyplomatyczno-politycznego załagodzenia sytuacji i utrzymania Ukrainy w obecnych granicach wraz z możliwością wywierania wpływu na sytuację przynajmniej jej wschodneij części. Tylko, że to się najprawdopodobniej nie uda. Po wyczynie odeskim Prawego Sektora ukraińscy Rosjanie stali się nieprzejednani widząc, że tych neonazistów nie ma kto powstrzymać.

Zaś co do laureata nagrody. Nie oceniam go, bo mało znam tę postać, ale sytuacja na Krymie jest taka, że po ustawie o rehabilitacji Tatarów krymskich i innych narodowości prześladowanych przez państwo Stalina będzie musiał czekać bardzo długo na pójście swoich rodaków za jego przykładem. Może nawet tego nie dożyć. Ci ludzie nie poświęcą swoich domów. Ziemi, przyszłości własnych dzieci i wnuków za chimery i hasła bez pokrycia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Putin już wymięka . Mocarstwo po sankcjach ledwo zipie . Jak tak dalej pójdzie [ słowa dyplomaty francuskiego ] można się spodziewać " majdanu " w Moskwie .
Dzieci polityków rosyjskich uciekają z kraju . Obie córki Putina mieszkają na zachodzie a córka Ławrowa wyemigrowała na stale do USA .
Pani Nuland nie maczała w tym palców .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wobec 5 mld dolarów z USA, do których przyznała się pani Nuland, to kropla w morzu potrzeb utrzymywania Rosji w stanie alarmu i oblężenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkodliwy, a poza tym nudny konkurs na najlepszego i najgorszego człowieka na świecie. Jego dzieje to dzieje wielu klęsk i tylko jednego zwycięstwa ośrodków kształtowania opinii publicznej Zachodu. Na szczęście to już nie czasy telewizji lampowej i można przynajmniej darować sobie transmisje mowy-trawy w wykonaniu nomenklatury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję Laureatowi !
Wybór poparły prawie wszystkie partie polityczne w Polsce . Laureat swoje życie poświęcił walce o prawa człowieka w sowieckie Rosji . Spędził wiele lat w łagrach za zakłócanie " ładu radzieckiego ".
Nie poddał się . Brawo .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie dzieci przychodzące do szkoły bez śniadania, a także osoby opuszczające domy dziecka bez pracy i mieszkania z pewnością się ucieszą z tego, że trwa nowa dymitriada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.