Facebook Google+ Twitter

Liderzy implantologii edukują Polaków

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-03-06 10:42

Implantologia – co warto o niej wiedzieć, na co zwracać uwagę, jak chronić się przed nierzetelnością

Stan uzębienia Polaków pozostawia wiele do życzenia. Jedynie 5,4% pacjentów w grupie wiekowej 35-44 może się pochwalić pełnym uzębieniem. W związku z tym coraz częściej decydują się oni na implant. Niestety, wielu z nich nie ma jednak wiedzy na temat tego, jak wybrać specjalistę, by zabieg był profesjonalny i całkowicie bezpieczny. Liderzy w dziedzinie implantologii chcą edukować Polaków po to, aby w gabinecie stomatologicznym byli świadomymi pacjentami – partnerami dla lekarza i nie narażali przy tym swojego zdrowia.
Implantologia jest najbardziej współczesną i najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii, dającą wiele możliwości pomocy pacjentom będącym niekiedy w sytuacjach beznadziejnych. Jako technika zabiegowa musi być stosowana z pełną odpowiedzialnością i zasobem wiedzy - wyłącznie przez osobę wykwalifikowaną. Nie wszystkie jednak działające na rynku gabinety oferują rzetelnie świadczone usługi, które gwarantują bezpieczeństwo i powodzenie zabiegu.
- W tak ważnych sprawach, jak zabieg implantacji, należy krytycznie podchodzić do wszelkich rynkowych ofert. Zależy nam aby pacjenci decydujący się za zabieg implantacji umieli odróżniać fakty poparte nauką od sloganów reklamowych, które dużo obiecują. Najczęściej bowiem te obietnice nie znajdują pokrycia w rzeczywistości – informuje dr hab. n. med. Piotr Majewski, założyciel Specjalistycznej Kliniki Implantologiczno-Stomatologicznej w Krakowie.
- Zabieg implantacji w wielu przypadkach jest zabiegiem skomplikowanym. Potrzeba wiele lat praktyki, aby wykonać go poprawnie, nie narażając pacjenta na niezadowalający efekt estetyczny
i funkcjonalny. Dlatego wybierając gabinet zabiegowy, warto sprawdzić czy lekarz wykonujący zabiegi ma dyplom specjalisty w danej dziedzinie stomatologii (specjalista chirurg stomatolog, protetyk). Uzyskanie takiego dyplomu to kilka lat ciężkiej pracy, których w żaden sposób nie można porównać do kilku 1-dniowych szkoleń – dodaje.
Nie zawsze też pacjent kwalifikuje się do skomplikowanego i kosztownego zabiegu. Standardem
w branży implantologicznej powinno być indywidualne podejście do pacjenta i zezwolenie mu na tak długi proces decyzyjny, jak wymaga tego sytuacja. Namawianie na pośpiech, jeżeli nie wymaga tego choroba lub stan miejscowy, jest błędem i nieuczciwością.
Po zweryfikowaniu kwalifikacji stomatologa, który miałby się podjąć leczenia implantologicznego, kolejnym krokiem jest sprawdzenie wyposażenia gabinetu. Nowoczesna, przestrzegająca najwyższych standardów placówka, która jest przygotowana do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów
w sposób profesjonalny, dysponuje odpowiednią aparaturą (np. tomograf komputerowy, mikroskop stomatologiczny, urządzenie do piezochirurgii, cyfrowy aparat RTG) oraz stosuje odpowiednie materiały.
O czym jeszcze należy pamiętać to przyjrzenie się cenom oferowanych zabiegów.
- Nie zawsze najdroższe zabiegi są najlepsze, ale podejrzanie tanie implanty i tanie leczenie powinny być dla pacjenta znakiem ostrzegawczym. Zdrowie jest bezcenne, a implant ma nam zastąpić nasz własny ząb i służyć przez wiele lat – przekonuje dr Majewski.
Wiedza Polaków na temat implantologii jest bardzo niska. Poprawie sytuacji nie pomaga mnogość, często sprzecznych informacji, których pacjent poszukuje głównie na forach internetowych. Liderzy branży, wykształceni specjaliści, praktycy z wieloletnim stażem – doceniani w kraju i za granicą – chcą zmienić tę sytuację edukując obecnych i przyszłych pacjentów oraz ich bliskich. Świadomy, wyedukowany pacjent to partner dla lekarza zarówno w zakresie diagnostyki jak i w procesie skutecznego leczenia.

***
Informacja o ekspercie:
dr hab. n. med. Piotr Majewski

Specjalista w zakresie implantologii, założyciel Specjalistycznej Kliniki Implantologiczno-Stomatologicznej (Najlepszy oddział implantologii stomatologicznej w Polsce – wg rankingu Newsweeka z 2006 r.). Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów uzupełniających na Uniwersytecie
w Melbourne (Australia). Posiada ponad 20-letnie doświadczenie nabyte w trakcie pracy zawodowej oraz na wielu szkoleniach w USA, Szwecji, Włoszech, Szwajcarii i Niemczech. Autor kilkudziesięciu krajowych
i zagranicznych publikacji oraz wystąpień z zakresu implantologii i regeneracji tkanek. Jako pierwszy Polak został oficjalnie wpisany do listy współpracujących wykładowców znanej amerykańskiej uczelni New York University College of Dentistry (NYCD).
Od pięciu lat w ramach Środkowoeuropejskiej Akademii Implantologii (CEIA), której jest dyrektorem oraz patronem naukowym, oraz we własnej Klinice prowadzi kursy zaawansowanych procedur chirurgii implantologicznej oraz protetyki na wszczepach. Członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego PTS, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej OSIS-EDI, Europejskiej Akademii Osteointegracji EAO, Międzynarodowej Fundacji Osteologii oraz Europejskiej Akademii Piezochirurgii. Autor kilkudziesięciu wystąpień z dziedziny implantologii, w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Szwajcaria, Izrael, Czechy, Płd. Afryka, USA) oraz kilkudziesięciu publikacji z zakresu implantologii i regeneracji tkanek
w naukowych czasopismach krajowych i zagranicznych.
***
(Wojciech Sobczak-Wojeński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.