Facebook Google+ Twitter

Lidia Kopania "Przed świtem"- druga płyta wokalistki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-18 19:33

To, że Lidia Kopania będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2009 jest już pewne. A jak przedstawia się drugi krążek wokalistki?

Lidia Kopania "Przed świtem" / Fot. www.lidiakopania.plNiewątpliwym magnesem drugiej, solowej płyty Lidii Kopanii pt."Przed świtem", przyciągającym uwagę jest przede wszystkim głos samej piosenkarki. Czyste, pełne pięknej swobody wokalizy, udowadniają, że mamy do czynienia z niezwykle zdolną osobowością.

Jednakże duży kunszt położony na warstwę czarującego wyśpiewywania tekstów, autorstwa samej Lidii i Andrzeja Ignatowskiego (niegdyś współpracującego z Varius Manx), nie rekompensuje nadmiernie przewidywalny, czasem trywialny scenariusz samego krążka.

Świetnie wyprodukowane popowe, nieskomplikowane piosenki, chwilami potrafią urzekać, ale równie często rażą swoją błahością. Poza tym wyżej wspomniana warstwa słowna, także budzi wątpliwości słusznego wyboru autorów. Przedstawione historie miłosne, nie są zbyt wysokiego lotu. Uderzają one w słuchacza prostym, oczywistym banałem. Natomiast stereotypowy i nadmuchany klimat sfery muzycznej, przekonuje tylko wtedy, gdy wyłaniają się z niej pewne detale dźwięków, dodające magicznego kolorytu całości.

Takim przykładem jest utwór "Gdy kochasz mnie", gdzie można dostrzec elementy eleganckiej harmonii, unoszonej na skrzydłach klasycznej, choć trochę pompatycznej wytworności. Zwraca uwagę również zwyczajnie szykowny charakter "Dobrze mi jest" oraz zaciszny, wielce kameralny, na tle wybujałego krążka "On Silent Night".
Czyste obszary obfitej, przerysowanej wzniosłości, warto zamienić na bardziej naturalne otoczenie, niepozbawione intymnych miejsc, w których będzie mały margines dla słuchacza, na własną interpretację twórczości. Wtedy przy wykwintnym wokalu Lidii Kopanii, otrzymamy prawdziwie czarujący efekt.

Przytłoczenie rozmachem i jednoczesną dosłownością, nie pozwala zatracić się w tych piosenkach. Jednakże cieszy fakt, że niebywały, czterooktawowy głos został uchwycony w ulotności kompozytorskiej światowych fachowców od brzmień typowo popularnych. Szkoda jedynie, że tak przyziemnie potraktowano talent, zamykając go w prozaicznej i skąpo wymyślnej formie.

Łukasz Dębowski
Materiał opublikowany pierwotnie na stronie Merlin.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Czyste, pełne pięknej swobody wokalizy, udowadniają, że mamy do czynienia z niezwykle zdolną osobowością." to wokaliza czy osobowosc??

"Świetnie wyprodukowane" czyli jak??

"Przedstawione historie miłosne, nie są zbyt wysokiego lotu." historie miłosne latają??

"elementy eleganckiej harmonii, unoszonej na skrzydłach klasycznej, choć trochę pompatycznej wytworności." - że jak?? ;)

Dalej się nie będę pastwić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.