Facebook Google+ Twitter

Lidzbark Warmiński ma swojego dukata

Lidzbark Warmiński jest jednym z najstarszych i najciekawszych pod względem historycznym miast regionu warmińsko-mazurskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1308 roku. W roku 2008 obchodzi 700-lecie tego wydarzenia.

Dukat 4 Mężów. / Fot. materiały prasoweGłówne obchody miały miejsce między 8 a 12 sierpnia tego roku, kiedy to odbyły się najważniejsze uroczystości i sesja rady miejskiej, w której wzięli udział członkowie Komitetu Honorowego miasta. To jednak nie koniec obchodów tej okrągłej rocznicy. Od 15 grudnia 2008 roku do obiegu trafi dukat lokalny, którego emitentem jest Urząd Miasta Lidzbark Warmiński. Producentem zaś Mennica Polska S.A.

Dukat lokalny „4 Mężów” pełni rolę bonu towarowego, który jest honorowany w okresie od 15.12.2008 do 28.02.2009 roku. Poza żetonem obiegowym, wybity zostanie także dukat srebrny „40 Mężów”, który przeznaczony będzie dla kolekcjonerów oraz miłośników miasta i regionu.

Dane techniczne dukatów:Rewers. / Fot. materiały prasowe

Emitent: Urząd Miasta Lidzbark Warmiński
Producent: Mennica Polska S.A.
Nakład:
- mosiądz 20 000 szt., średnica: 27 mm
- srebro Ag 500, 500 szt., średnica: 32 mm
Projekt rewersu: Katarzyna Józefowicz
Projekt awersu: Józef Gosławski
Emisja: 15.12.2008 – 28.02.2009

Lidzbark - miasto wielu „mężów”.

Awers i rewers. / Fot. materiały prasoweLidzbark od początku swojego istnienia był ważnym ośrodkiem Warmii i Mazur – aż do XIX wieku stolicą regionu. Tu także znajdowała się siedziba biskupów warmińskich. O stanowisko biskupa zabiegało wielu możnych regionu. Wielu z nich odegrało bardzo ważną rolę w dziejach miasta. Wśród najwybitniejszych osobistości Lidzbarka można wymienić takie postacie, jak: Eneasz Sylwiusz Piccolomini, późniejszy papież Pius II, Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki i Marcin Kromer. Dzięki wielu ważnym osobistościom związanym z miastem, Lidzbark Warmiński zyskał miano „grodu mężów znakomitych”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.