33995 miejsce

Liga Europejska. Wisła Kraków – Standard Liege 1:1

Współautorzy: Piotr Drabik

Podopieczni Kazimierza Moskala zremisowali 1:1 ze zdobywcą pucharu Belgii i tym samym zachowali szansę na awans do kolejnej fazy pucharowej LE. Ale korzystny rezultat spotkania w Krakowie udało się wyrwać mistrzowi Polski dopiero w ostatnich minutach meczu.

Euroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir Ostrowski„Standard to zespół, który lubi szybkie ataki. Mają dwóch bardzo dynamicznych napastników” - ostrzegał na dzień przed rozpoczęciem meczu z belgijskim zespołem Cezary Wilk. Kapitan Wisły Kraków i jego koledzy z drużyny w fazie grupowej Ligii Europejskiej zapewnili swoim fanom prawdziwy dreszczowiec. Trzy mecze wygrali, pozostałe zakończyły się porażkami, a kwestia awansu ważyła się do ostatniej chwili. Losowanie również przebiegło po myśli krakowian i udało się uniknąć bardzo wymagającego rywala. Przez całą zimę wierni kibice „białej gwiazdy” zadawali sobie pytanie czy podopieczni Kazimierza Moskala wykorzystają szansę daną od losu? Zespół mistrza Polski nie wzmocnił składu podczas okna transferowego, dlatego tym bardziej zagadkowa była strategia przygotowana na belgijskich rywali.

Euroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiJeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego doszło do incydentu z udziałem kibiców- ochrona meczu musiała usunąć transparent wiślaków z politycznym hasłem. Natomiast fani Standardu odpalili zakazane na takich spotkaniach race i rzucali nimi w stronę murawy i kibiców gospodarzy. Już po czterech minutach spotkania „biała gwiazda” mogła objąć prowadzenie, po tym jak Łukasz Garguła znalazł się w sytuacji sam na sam z Sinanem Bolatem. Po strzale z ostrego kąta piłka o centymetry minęła słupek. Rywale starali się odpowiedzieć szansami ze stałych fragmentów gry - jednak bez rezultatu. Kolejna szansa dla gospodarzy pojawiła się w 17. minucie, kiedy tuż przed polem karnym został sfaulowany biegnący z piłką Melikson. Małecki tak uderzył futbolówkę z rzutu wolnego, że ta miękko odbiła się od poprzeczki.

Euroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiPodczas gdy podopieczni Kazimierza Moskala przeprowadzali ataki na bramkę gości, piłkarze Standardu częściej faulowali niż oddawali strzały. Kapitan belgijskiej drużyny, Reginal Goreux bardzo nieczysto podciął Meliksona, za co otrzymał od sędziego żółty kartonik. Ogromne wzburzenie w połowie pierwszej części gry na stadionie przy Reymonta 22 wywołała czerwona kartka dla Michała Czekaja, za niewinnie wyglądający faul w polu karnym mistrza Polski. Ponadto arbiter wskazał piłkę na jedenasty metr - Cyriac opadającym strzałem pokonał Pareikę i dał swojej drużynie prowadzenie. Wiślacy odpowiadali za każdym razem niewystarczająco. W 43. minucie Małecki po podaniu od Meliksona zbyt lekko uderzył na bramkę rywali, a na dodatek przy minimalnym spalonym.

Euroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiW zdecydowanie lepszych humorach do szatni po pierwszej połowie schodzili Belgowie. Choć nie zachwycili pięknymi strzałami, to właśnie oni zaliczyli trafienie na swoje konto. Podopiecznym Kazimierza Moskala zabrakło wyraźnie szczęścia i zgrania w kluczowych momentach meczu. Po powrocie na murawę, gospodarze rzucili się na bramkę przeciwników, jednak przez wiele minut była ona dobrze strzeżona przez Bolata. Osłabiona Wisła stwarzała jednak bardzo groźne akcje - w 60. minucie tuż po wejściu na boisku Ivica Iliev był bliski pokonania golkipera gości. Natomiast 17. minut później Batshuayi stanął przed szansą podwyższenia wyniku spotkania, ale Pareiko trzeźwo obronił strzał z ostrego kata.

Euroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiStarania podopiecznych Kazimierza Moskala przyniosły skutek dopiero pod koniec spotkania. Na minutę przed regulaminowym zakończeniem gry Gengow wykorzystał podanie Meliksona z rzutu wolnego i dał „białej gwieździe” upragniony remis. Belgowie nie zdążyli już wyjść na prowadzenie i pierwsze spotkanie w fazie pucharowej LE dla obu zespołów zakończyło się remisem. Mistrz Polski chwilami imponował ambitną grą i walką o każdy strzał natomiast Standard Liegie wyraźnie spoczął na laurach w drugiej połowie, czego konsekwencją jest wynik końcowy. Rewanżu we Flamandii będzie zapewne zaciekłą walką o awans do kolejnej rundy europejskich rozgrywek. Miejmy nadzieję, że szczęśliwą dla zawodników Wisły Kraków.

Wisła Kraków – Standard Liege 1:1 (0:1)
0:1 Cyriac 28’ (k.)
1:1 Genkov 88’

Składy:

Euroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir Ostrowski

Wisła Kraków:
Pareiko – Jovanović, Chavez, Czekaj, Diaz – Wilk, Nunez – Małecki (57' Iliev), Garguła (79' Kirm), Melikson - Genkov

Standard Liege:
Bolat – Goreux (46' Ciman), Felipe, Kanu, Pocognoli – Gakpe (70' Batshuayi), Buyeris, Vainqueur, Seijas (81' Bjarnason) – Tchite, Cyriac

Żółte kartki:
Genkov (Wisła) – Goreux, Kanu, Bjarnason (Standard)

Czerwona kartka:
Czekaj (Wisła)

Sędziował:
David Fernandez Borbalan (Hiszpania)

Spotkanie obejrzało 21 170 widzów.

Euroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir OstrowskiEuroliga. Wisła zremisowała ze Standardem 1:1 / Fot. Sławomir Ostrowski