Liga Europy. Czerwone Diabły lepsze od Ajaxu!

Manchester United po golach zdobytych w drugiej połowie pokonał Ajax Amsterdam 2:0 (0:0). Drużyna z Old Trafford wygrywając pierwszy mecz na wyjeździe jest już bardzo blisko awansu do 1/8 finału.

FC Porto's Lucho (L) and Joao Moutinho (R) in action against Manchester City's Nigel De Jong during their UEFA Europa League round of 32 soccer match, held at Dragao Stadium in Porto, 16 February 2012. / Fot. EPA/JOSE COELHONa pojedynek dwóch drużyn które odpadły przedwcześnie z rozgrywek Ligi Mistrzów kibice czekali z wielką niecierpliwością. Mistrzowie Anglii po sensacyjnym odpadnięciu prestiżowych rozgrywek chcą sobie powetować to
niepowodzenie zwycięstwem w Lidze Europy.

Trzeba również zaznaczyć, że dla drużyny Czerwonych Diabłów mecz z Ajaxem był debiutem tego zespołu w rozgrywkach, zaś holenderski Ajax, niegdyś kopalnia piłkarskich talentów, chciał pokazać się z jak najlepszej strony, szczególnie przed własną publicznością.

Wielu piłkarskich komentatorów sugerowało, że Czerwone Diabły odpuszczą grę w europejskich pucharach, a skupią się na walce o mistrzostwo Anglii. Tym wszystkim spekulacjom zaprzeczył trener Sir Alex Ferguson wystawiając do meczu z Holendrami niemal wszystkich podstawowych zawodników. Mimo to faworyzowani goście przez całą pierwszą połowę nie potrafili poradzić sobie z mądrze grającymi gospodarzami. Brytyjczycy nie byli stroną przeważającą i na boisku nie przeprowadzili akcji, która zakończyła by się zdobyciem przez nich gola.

Dopiero w drugiej odsłonie spotkania Czerwonym Diabłom udało im się przejąć inicjatywę na boisku przeprowadzić akcję, która dala im prowadzenie. Gola na United zdobył sprowadzony przed tym sezonem z Aston Villi - Ashley Young. Napor gości przyniósł im druga bramkę w końcówce meczu. Na pięć minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego do siatki Ajaksu trafił Javier Hernandez.

Dwubramkowa zaliczka stawia Manchester w bardzo dobrej pozycji wyjściowej przed przyszłotygodniowym rewanżem na Old Trafford.

W czwartek rozegrano jeszcze kilka innych ciekawych spotkań. Atletico Madryt wygrało na wyjeździe z Lazio Rzym 3:1, choć to zawodnicy Diego Simeone pierwsi stracili bramkę po uderzeniu Miroslava Klose. Później to jednak goście rozdawali karty i wygrali ostatecznie 3:1.

Wrażenie robi także wynik spotkania Salzburg-Metalist Charków. Goście z Ukrainy bardzo wysoko, bo 4:0 pokonali Austriaków i praktycznie rozstrzygnęli wynik tej rywalizacji.

Z kolei Anderlecht Bruksela, z Marcinem Wasilewskim w składzie, przegrał na wyjeździe z holenderskim AZ Alkmaar 0:1 (0:0). Polski obrońca został zmieniony w ostatniej minucie spotkania.