Liga Mistrzów: Arsenal Londyn pokonał 2:0 Bayern Monachium

Arsenal Londyn pokonał na własnym stadionie Bayern Monachium 2:0 w trzeciej kolejce Ligi Mistrzów. Bramki dla gospodarzy zdobywali Olivier Giroud w 77. minucie oraz Mesut Oezil w doliczonym czasie gry.

https://flic.kr/p/kB2JXU / Fot. Paul Hudson/CC BY 2.0Wtorkowy mecz w Londynie zapowiadał się znakomicie. Arsenal po dwóch sensacyjnych porażkach z Dinamem Zagrzeb 2:1 na wyjeździe oraz Olympiakosem Pireus 3:2 u siebie, by liczyć się jeszcze w walce o awans musiał pokonać faworyzowany Bayern. Bawarczycy do Londynu przyjechali mając 6 punktów na koncie. W pierwszej kolejce wygrali w Pireusie 3:0, natomiast w drugiej serii spotkań rozgromili w Monachium Dinamo 5:0. Spotkanie prowadził arbiter, dobrze znany polskim kibicom z meczu Polska-Irlandia, Turek Cüneyt Çakır.

Kapitanami swoich drużyn we wtorkowym meczu, byli dawni reprezentanci Niemiec Per Mertesacker (Arsenal) i Philipp Lahm (Bayern).

Arsenal od początku przyjmował ataki Bayernu, umiejętnie się broniąc. Jedna z kontr mogła dać prowadzenie "Kanonierom" po strzale Mesuta Oezila, jednak Manuel Neuer był na posterunku. W drużynie Bayernu przed szansą stanął z kolei Thiago Alcantara, lecz nie był w stanie zaskoczyć Petra Cecha. Całą pierwszą połowę dominował Bayern. Arsenal stwarzał sobie sytuacje jedynie po kontratakach. Był tylko jeden zasadniczy problem. Pokonać fenomenalnie dysponowanego tego wieczoru Manuela Neuera.

W drugiej połowie odpowiednik Neuera-Petr Cech pokazał się również z dobrej strony, znakomicie broniąc uderzenie Roberta Lewandowskiego. W 74. minucie nastąpiła istotna dla przebiegu spotkania zmiana. Theo Walcotta zmienił Olivier Giroud. Zaledwie trzy minuty później, francuski napastnik dał prowadzenie londyńczykom. Po dośrodkowaniu Santiego Cazorli z rzutu wolnego, nie pewnie do piłki wyszedł bezbłędny do tej pory Neuer. Giroud nie mógł nie skorzystać z takiego prezentu. Arsenal po objęciu prowadzenia wzmocnił defensywę. W szeregach Bayernu wkradła się natomiast nerwowość. Wreszcie w końcówce spotkania Hector Bellerin idealnie podał do Mesuta Oezila, który oddał strzał na bramkę. Początkowo wydawało się, że Neuer zdołał zatrzymać piłkę, jednak sędzia po konsultacji, uznał gola reprezentantowi Niemiec.

Spotkanie zakończyło się więc wygraną gospodarzy, którzy mogą awansować. Mecz rewanżowy już za dwa tygodnie w Monachium.

W drugim spotkaniu grupy F, Dinamo Zagrzeb przegrało na własnym obiekcie z Olympiakosem Pireus 1:0 a bramkę zdobył w 79. minucie Ideye Brown.

Wyjściowe składy obydwu drużyn:
Arsenal: 33 Čech (BR) -24 Bellerin, 4 Mertesacker, 6 Koscielny, 18 Monreal - 34 Coquelin, 19 Cazorla - 16 Ramsey, 11 Özil, 17 Sanchez -14 Walcott
ławka rezerwowych: 49 Macey (BR), 2 Debuchy, 3 Gibbs, 8 Arteta, 12 Giroud, 15 Oxlade-Chamberlain, 21 Chambers.
Bayern:1 Neuer - 21 Lahm, 17 Boateng, 27 Alaba, 18 Bernat - 14 Alonso, 23 Vidal, 6 Alcantara - 25 Muller, 9 Lewandowski, 11 Costa
ławka rezerwowych: 26 Ulreich (BR), 8 Javi Martinez, 13 Rafinha, 15 Kirchhoff, 16 Gaudino, 29 Coman, 32 Kimmich.