Liga Mistrzów: awans Realu Madryt i Manchesteru City

Wtorkowe mecze były szczęśliwe dla piłkarzy Realu Madryt i Manchesteru City. Dzięki zwycięstwom hiszpański i angielski klub zagrają w fazie play-off rozgrywek.

Real Madryt, który dwa tygodnie temu bezbramkowo zremisował w Paryżu, pokonał na Santiago Bernabeu Paris-Saint Germain. Jedyną bramkę zdobył obrońca „Królewskich” Nacho Fernandez, który dwie minuty wcześniej zmienił kontuzjowanego Marcelo. Na uwagę zasługuje postawa bramkarza Realu Keylora Navasa. Dzięki Kostarykaninowi Real w tej edycji Ligi Mistrzów nie stracił jeszcze bramki.

W drugim spotkaniu grupy A Szachtar Donieck odniósł pewne zwycięstwo nad Malmoe FF. Spotkanie nieszczęśliwie rozpoczęło się dla piłkarzy ze Szwecji. Pomocnik Szachtara Taras Stepanenko w trakcie walki o piłkę przypadkowo uderzył łokciem zawodnika Malmoe Oscara Lewickiego. Mający polskie korzenie reprezentant Szwecji doznał wstrząśnienia mózgu i na placu gry już się nie pojawił. Wynik spotkania otworzył w 29 minucie Ołeksandr Hładky. Druga bramka padła trzy minuty po przerwie. Alex Teixeira w polu karnym został sfaulowany przez obrońcę Malmoe Kari Arnasona. Z jedenastu metrów celnie uderzył kapitan Szachtara Chorwat Darijo Srna. Trzecia bramka była autorstwa Brazylijczyka Eduardo, niegdyś reprezentanta Chorwacji. Wynik w 73 minucie przypieczętował strzałem głową Alex Teixeira.

Wyniki:
Szachtar Donieck 4:0 Malmo FF; bramki: Hładky 29, Srna 48 (P), Eduardo 55, Alex Teixeira 73

GRUPA B

Wszystkie cztery zespoły wciąż liczą się w walce o awans. Wczoraj Manchester United pokonał na Old Trafford CSKA Moskwa. Autorem jedynej bramki był w 79 minucie kapitan „Czerwonych Diabłów” Wayne Rooney. Spotkanie prowadził polski arbiter Szymon Marciniak.
W innym spotkaniu tej grupy PSV Eindhoven pokonało Wolfsburg. Pierwsza bramka dla mistrzów Holandii padła w 56 minucie po strzale Jurgena Locadii. Na 2:0 podwyższył 30 minut później Luuk de Jong.

GRUPA C

Piłkarze Atletico Madryt mierzyli się w stolicy Kazachstanu z mistrzem tego kraju. Zawodnicy FK Astana umiejętnie się bronili, dzięki czemu zdobyli drugi punkt u siebie i zarazem drugi w Lidze Mistrzów.
W Lizbonie tamtejsza Benfica podejmowała Galatasaray Stambuł. Gospodarze objęli prowadzenie po golu Jonasa w 52 minucie. Sześć minut później do wyrównania doprowadził Lukas Podolski. Decydującą bramkę w 67 minucie zdobył obrońca i kapitan mistrzów Portugalii Brazylijczyk Luisao.

Wyniki:
FK Astana 0:0 Atletico Madryt
Benfica Lizbona 2:1 Galatasaray Stambuł; bramki: Jonas 52, Luisao 67 – Podolski 58

TABELA
1. Benfica Lizbona 7:4 9
2. Atletico Madryt 7:2 7
3. Galatasaray 5:7 4
4. Astana 2:8 2

GRUPA D

Zwycięzca Ligi Europy z poprzedniego sezonu, hiszpańska Sevilla, podejmowała na własnym stadionie Manchester City. Goście już w ósmej minucie objęli prowadzenie, po strzale najdroższego angielskiego piłkarza Raheema Sterlinga. Już trzy minuty później było 0:2. Bramkę zdobył asystujący przy pierwszym golu Fernandinho. Gospodarze złapali kontakt w 25 minucie, gdy piłkę w siatce umieścił obrońca Benoit Tremoulinas. Jeszcze w pierwszej połowie wynik gry ustalił Wilfried Bony. Iworyjczyk zdobywając trzecią bramkę dla angielskiego zespołu, zapewnił angielskiemu zespołowi trzy punkty i awans do fazy pucharowej. W 43 minucie pomocnik Sevilli i reprezentant Polski Grzegorz Krychowiak ukarany został żółtą kartką.
Drugie spotkanie zostało rozegrane w Moenchengladbach. Gospodarze drużyna Borussi podejmowała mistrza Włoch i finalistę ostatnich rozgrywek Juventus Turyn. Zdecydowanie lepiej mecz rozpoczęła niemiecka drużyna. W 18 minucie po błędzie obrońcy Juve Giorgio Chielliniego wynik otworzył Fabian Johnson. Gdy wydawało się, że kolejne bramki gospodarzy wobec nieporadności włoskiego zespołu będą kwestią czasu, tuż przed przerwą do wyrównania doprowadził Stephan Lichtsteiner, wykorzystując świetne podanie Paula Pogby. Dla Szwajcara gol miał szczególne znaczenie, bowiem rozegrał pierwszy mecz od przeszło miesiąca gdy przeszedł operację serca. W drugiej połowie pomocnik Juventusu Hernanes został ukarany czerwoną kartką. Przez ponad pół godziny goście drżeli o wynik, jednak w kryzysowych sytuacjach ratował ich bramkarz Gianlugi Buffon.

Wyniki:
FC Sevilla 1:3 Manchester City; bramki: Tremoulinas 25 – Sterling 8, Fernandinho 11, Bony 36
Borussia Moenchengladbach 1:1 Juventus Turyn; bramki: Johnson 18 – Lichtsteiner 44