Liga Światowa. Bułgarzy przedłużyli swoje szanse i zagrali dla Polski

W pierwszym piątkowym spotkaniu grupy E, w którym zmierzyły się Bułgaria i Włochy, górą podopieczni Radostina Stojczewa, którzy pokonali Italię bez straty seta. Tą wygraną przedłużyli więc swoje teoretyczne szanse na awans do półfinału.

/ Fot. PAP/Adam WarżawaTylko zwycięstwo w tym meczu za trzy punkty, dawało Bułgarom jeszcze cień szansy na zajęcie miejsca w półfinale. Korzyści z takiego wyniku mogła czerpać również Polska, która musiała pokonać Argentynę, aby wejść do walki o medale.

Świetny Władimir Nikołow i bezsilność Włochów

Italia, pogromca reprezentacji Polski z czwartku, rozpoczęła piątkowe starcie z Bułgarią bardzo słabo. Z kolei podopieczni Radostina Stojczewa, którzy dostali "lanie" od Argentyńczyków, wyszli na parkiet zupełnie odmienieni. Na pewno wpływ na taką postawę miała zmiana w wyjściowym ustawieniu - na pozycji atakującego Cwetana Sokołowa zastąpił Władimir Nikołow. Doświadczony zawodnik świetnie spisywał się zarówno w polu zagrywki, jak i w ofensywie, umiejętnie obijając i omijając blok przeciwników.

Bezradni byli skrzydłowi Włoch. Armaty, takie jak Iwan Zajcew czy Michał Łasko, stanowiły tło dla siatkarzy po przeciwnej stronie. Ze spokojem Bułgarzy utrzymali prowadzenie do końca premierowej partii.

Nieskuteczna pogoń Italii

Podopieczni Mauro Berrutto "obudzili się" dopiero w połowie drugiego seta. Przy stanie 5:11, zdobyli 4 punkty z rzędu (sporą z tego część blokiem), więc o czas poprosił opiekun Bułgarii. Przerwa nie wybiła jednak z rytmu rywali, ponieważ po chwili był już remis. Przy stanie 11:12 kapitalnym, pojedynczym blokiem na Nikołowie popisał się Zajcew. Piłka wróciła na parkiet szybciej niż atakujący zawodnik, odbijając się od parkietu tak mocno, że trafiła niemal pod... sufit hali.