44275 miejsce

Liga Światowa: Porażka Polaków w starciu z Kubańczykami

W swoim pierwszym spotkaniu trzeciego weekendu rozgrywek Ligi Światowej, polscy siatkarze ulegli w Hawanie reprezentacji Kuby 2:3.

Przed kolejnym, trzecim już weekendem Ligi Światowej, Polacy zdawali sobie sprawę, że muszą wygrać w Hawanie przynajmniej jedno spotkanie, aby zachować szanse na awans do Final Six, który rozegrany zostanie w argentyńskiej Cordobie. Niestety w pierwszym meczu nie udało się zrealizować tego planu. Po ponad dwugodzinnej, nerwowej walce, to reprezentacja Kuby, uznawana za najgroźniejszego rywala biało-czerwonych, mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Przełamany napór gospodarzy

Spotkanie rozpoczęło się od dynamicznych ataków drużyny gospodarzy, którzy szybko objęli trzypunktowe prowadzenie (4:1). Nasi siatkarze szybko opanowali nerwy i na pierwszej przerwie technicznej tracili zaledwie jedno oczko.
Tuż po niej skutecznym atakiem popisał się Zbigniew Bartman, doprowadzając do wyrównania. Kiedy Polacy odskoczyli na dwa punkty (14:12), Orlando Samuels Blackwood, szkoleniowiec Kubańczyków, poprosił o czas dla swojej ekipy. Po autowym ataku Hernandeza Polacy prowadzili 16:13. Znakomicie na środku spisywali się Karol Kłos i Marcin Możdżonek. W drugiej fazie seta Daniel Castellani zdecydował się na zmianę dwójki przyjmujących i na boisku pojawili się Bartosz Kurek z Michałem Winiarskim. Biało-czerwoni skutecznie odrzucili rywali od siatki, na co ponownie
błyskawicznie zareagował trener Blackwood, wykorzystując kolejną przerwę. Mistrzowie Europy nie pozwolili jednak przeciwnikom na odrobienie straty i po skutecznym ataku Winiarskiego wygrali pierwszego seta do 19.

Seria błędów na początku seta

W kolejnej partii trener Castellani powrócił do wyjściowego składu. Szybko jednak na boisku pojawił się Jakub Jarosz, który zmienił Piotra Gruszkę. Kapitan naszej reprezentacji w pierwszej akcji nadział się na kubański blok, zaś w kolejnej posłał piłkę poza końcową linię boiska. Dzięki silnym zagrywkom Hernandeza, gospodarze objęli prowadzenie 5:0. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy wysokim prowadzeniu gospodarzy (8:2). Po skutecznym bloku Kłosa i asie serwisowym Bartmana, Polacy powoli zaczęli odrabiać stratę (11:5).