63892 miejsce

Ligi zagraniczne. Dortmund mistrzem jesieni, świetny mecz Boruca

W miniony weekend odbyły się kolejne mecze w piłkarskich ligach zagranicznych. Wśród najważniejszych wydarzeń kolejek jest zdobycie mistrzostwa jesieni przez Borussię Dortmund, wygraną Lazio w meczu z Milanem i kolejny remis londyńskiej Chelsea.

Marouane Fellaini (w środku) - piłkarz Evertonu w jednej z akcji podczas meczu z Chelsea Londyn / Fot. PAP/EPAANGLIA

Najciekawszym spotkaniem 16. kolejki Premiership był mecz Arsenalu Londyn z Fulham (2:1), po którym Kanonierzy zostali niespodziewanie nowym liderem ligi angielskiej. Cały mecz w barwach londyńskiego klubu rozegrał polski golkiper, Łukasz Fabiański. Angielskie media informują, że Polak nie popełnił żadnego błędu przy straconym golu i wykazał się kilkoma ciekawymi interwencjami. Dziennikarze Skysports.com ocenili występ Fabiańskiego na 7. Dwa gole dla Arsenalu zdobył Samir Nasri, strzelec obu goli. Tylko ten zawodnik otrzymał wyższą notę od Polaka - 9 pkt. Serwis goal.com zwraca jednak uwagę, że polski bramkarz niepewnie interweniował przy wysokich piłkach, a jego wybicia były zaledwie średnie. O odejściu z Arsenalu coraz poważniej mówi natomiast dotychczasowy bramkarz nr 1 - Manuel Almunia, który pomimo wyleczenia kontuzji, nie może odzyskać miejsca w podstawowym składzie drużyny.

Trwa koszmarna seria innego londyńskiego klubu - Chelsea, która tylko zremisowała u siebie 1:1 z Evertonem i był to dla nich czwarty mecz z rzędu bez zwycięstwa. Tym samym zespół z Londynu spadł na trzecie miejsce w tabeli. Chelsea uzyskała prowadzenie, strzelając gola z rzutu karnego w 42. minucie, po faulu na Anelce. "Jedenastkę" na bramkę zamienił Drogba. Drużyna Carlo Ancelottiego nie potrafiła jednak utrzymać korzystnego wyniku do końca meczu, bo stracili gola w 86. minucie.

W mediach pojawiła się też informacja o domniemanym powrocie Drogby do Marsylii, gdzie napastnik grał przed przejściem do Chelsea. Podobno piłkarz przechodzi teraz poważny kryzys. Obie drużyny spotkają się ze sobą w środowym meczu Ligi Mistrzów.

Manchester United pozostał na drugim miejscu, ale nie rozegrał meczu z Blackpool. Spotkanie te zostało przełożone. Przesądzone jest już chyba, że klub opuści polski bramkarz - Tomasz Kuszczak. Fakt informuje, że ofertę złożyły zawodnikowi takie kluby, jak Olympiakos Pireus, VfB Stuttgart i Aston Villa. Sprawa ma mieć swój finał zimą.

Czwarty w tabeli Manchester City (rywal Lecha w Lidze Europejskiej) skromnie pokonał Bolton 1:0. W zespole jednak nie dzieje się najlepiej. Kilka dni temu doszło do bójki pomiędzy kilkoma piłkarzami tej drużyny, a teraz gwiazda zespołu Carlos Teves podczas weekendowego meczu nakrzyczał na trenera, Roberto Manciniego. Newcastle United przegrało na wyjeździe z West Bromwich 1:3 i zajmuje dopiero 11. miejsce w tabeli. W poniedziałek rano z funkcji trenera piłkarzy został zwolniony Chris Hughton.

HISZPANIA

Najciekawszym spotkaniem w ramach 14. kolejki Primiera Division był mecz liderującej FC Barcelony z dwunastą Osasuną Pampeluną. Katalończycy pewnie wygrali z rywalem 3:0. Było to ósme zwycięstwo z rzędu drużyny z Katalonii. Wokół meczu było jednak spore zamieszanie. Najpierw mecz przełożono z soboty na niedzielę, a następnie piłkarze Barcelony przyjechali na mecz trzy minuty po godzinie 20. (o tej godzinie miało się rozpocząć spotkanie). Piłkarze zamiast samolotem jechali na pojedynek pociągiem i autokarem. Dwa gole strzelił Leo Messi, a trzeci był autorstwa Rodrigueza.

W drugim "ważnym" dla układu tabeli meczem był pojedynek Realu Madryt z Valencią. Królewscy podnieśli się jednak po poniedziałkowym blamażu w Gran Derby (0:5 z FC Barceloną) i pokonali u siebie piątą w tabeli Valencię 2:0. Kibice musieli czekać na gole aż do 73. minuty. To właśnie wtedy bramkę strzelił Christiano Ronaldo. Zawodnik ten w 87. minucie ustanowił końcowy wynik meczu, strzelając gola na 2:0.

W pozostałych meczach, warto zwrócić uwagę na skromne zwycięstwo trzeciego Villarealu (1:0 z Sevillą) oraz na wygraną Espanyolu (też 1:0 ze Sportingiem Gijon).