Ligue 1: Bordeaux wygrywa w klasyku, koniec hegemonii Lyonu?

W szlagierowym spotkaniu 32. kolejki francuskiej Ligue 1 drużyna Bordeaux pokonała 1:0 broniących tytułu piłkarzy Olympique Lyon. Liderem wciąż Marsylia, która wygrała z Lorient.

/ Fot. Logo / Fot. LogoSpotkaniem 32. kolejki jednogłośnie okrzyknięte zostało spotkanie Girondins Bordeaux, trzeciej przed tą kolejką drużyny Ligue 1, z obrońcami tytułu mistrzowskiego zawodnikami Lyonu. Mecz na Jacques Chaban-Delmas rozpoczął się jednak niezbyt ciekawie, prawdopodobnie spowodowane było to stawką spotkania, która przytłoczyła nieco zawodników. W pierwszym kwadransie było dużo walki w środku boiska, jednak sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo. Pierwszy strzał w kierunku bramki strzeżonej przez Ulricha Rame padł w 16. minucie, kiedy to Karim Benzema przeniósł piłkę ponad poprzeczką. Żyrondyści odpowiedzieli akcją Diawary, którego uderzenie w 23. minucie również powędrowało nad bramką. W drugim kwadransie gra wyrównała się i żadna z drużyn nie potrafiła osiągnąć znacznej przewagi. Najlepszą sytuację do zdobycia gola miał gracz Bordeaux - Brazylijczyk Wendel, jednak jego strzał z prawej strony wylądował na słupku bramki Hugo Llorisa. Chwilę później było już 1:0 dla gospodarzy – dobre dośrodkowanie z rzutu rożnego strzałem prawą nogą wykończył Alou Diarra nie dając szans bramkarzowi Lyonu.

Drugą połowę od frontalnej ofensywy rozpoczęli Les Gones, jednak nie potrafili znaleźć sposobu na dobrze grającą w niedzielę defensywę Bordeaux. W 58. minucie ponownie swojej szansy na bramkę szukał Benzema, jego strzał minął lewy słupek bramki Rame. Próbował również kapitan Lyonu – Juninho. Brazylijczyk znany jest z potężnego uderzenia i właśnie strzałami z dystansu próbował znaleźć sposób na wyrównanie wyniku spotkania, niestety dla gości strzały mijały bramkę gospodarzy. Bordeaux w drugiej połowie grało bardzo mądrze, nastawiając się głównie na grę z kontrataku. Niewiele brakowało by jedna z takich akcji skończyła się podwyższeniem wyniku, ale strzał Chamakha trafił tylko w poprzeczkę. Goście do ostatniej minuty szukali choćby wyrównującej bramki, ale nie znaleźli sposobu na dobrze usposobionych obrońców Żyrondystów.

Swój mecz wygrał liderujący przed obecną kolejką Olympique Marsylia. Po porażce z Szachtarem i odpadnięciu z Pucharu UEFA gracze z południa Francji mogą już w pełni skoncentrować się na rozgrywkach ligowych. Jednak spotkanie na Le Moustoir w Lorient nie rozpoczęło się dla nich pomyślnie. Już w 8. minucie prowadzenie objęli gospodarze, kiedy to bardzo dobrą akcję piłkarzy z Bretanii z najbliższej odległości wykończył Kevin Gameiro. Strata bramki podziała na marsylczyków jak zimny prysznic i natychmiast zabrali się do pracy nad odrobieniem straty bramkowej. Na bramkę Fabiena Audarda raz za razem sunęły groźne ataki, które niecelnymi strzałami kończyli gracze Olympique. Do przerwy wydawało się, że dobrze dysponowani w obronie gracze Lorient mogą do końca spotkania utrzymać korzystny wynik.