Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29426 miejsce

Likwidacja ośrodka dla uchodźców w Katowicach

Ośrodek dla cudzoziemców w Katowicach, w którym mieszkało około 220 Czeczenów zostanie zamknięty. Powodem jest sprzeciw władz miasta. Mieszkańcy ośrodka zostanę przeniesieni do innych tego typu placówek w kraju.

Rysunek dziecka czeczeńskiego z Ośrodka dla Cudzoziemców w Warszawie. / Fot.  Anna KusakCzeczeni zdążyli się tam zaaklimatyzować, dzieci zaczęły chodzić do szkoły, wiele osób rozpoczęło leczenie. Zamknięcie ośrodka przyjęli ze smutkiem. Oznacza to dla nich kolejną zmianę miejsca zamieszkania i kolejne problemy z tym związane. Mirosław Kądziołka - kierownik ośrodka w rozmowie z dziennikarzami „Wprost” powiedział, że postawa władz miasta jest niehumanitarna i czyni z Katowic zaścianek Europy.

Placówka znajdowała się w jednej z biedniejszych dzielnic Katowic – Załęże. Otwarta została w maju 2008 roku. Władze Katowic likwidację ośrodka tłumaczą nawarstwieniem problemów społecznych w tej dzielnicy i gromadzeniem się w jednym miejscu biedy. Według nich ośrodek powstał na nieodpowiednim terenie i już od samego początku pomiędzy uchodźcami a stałymi mieszkańcami zrodził się konflikt.

Nie jest to przypadek odosobniony. W Polsce istnieje duża niechęć społeczna do uchodźców, która jest głównie spowodowana niewiedzą. Według danych OBOP z 2004 roku, 7 proc. Polaków uważa, że Polska jest tak biednym krajem, że w ogóle nie powinna pomagać uchodźcom.

Stoisko Komitetu Wolny Kaukaz na koncercie Wrock For Freedom w 2006 roku we Wrocławiu. / Fot. Anna KusakZnana jest sprawa ośrodka dla cudzoziemców, który miał powstać w Jastrzębiej Górze. Mieszkańcy tej miejscowości wysłali list protestacyjny do redakcji Wiadomosci24.pl, w którym sprzeciwiali się utworzeniu tego ośrodka. Więcej o tej sprawie można przeczytać tutaj.

Ewa Piechota z Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Warszawie podkreśliła, że aby prowadzić skutecznie działalność ds. uchodźców potrzebna jest współpraca z władzami samorządowymi. Ponieważ tutaj takiej współpracy zabrakło zdecydowano się na zamknięcie ośrodka. Jest to pierwsza sytuacja, gdy istnieniu takiej placówki sprzeciwił się samorząd.

W Polsce działa 20 ośrodków dla cudzoziemców. Czeczeni z Katowic trafią m.in. do Białegostoku, Bytomia oraz Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A ja stawiam plusa za szeroki wachlarz Twoich zainteresowań i wrażliwość społeczną, o stylu nie wspomnę. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za dostrzeżenie problemu i zgrabnie napisany tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.