Facebook Google+ Twitter

Likwidacja szkół w powiecie ostrowieckim

Rada Powiatu Ostrowieckiego podczas sesji w dniu 26 lutego 2013 roku podjęła uchwałę o likwidacji z początkiem następnego roku szkolnego dwóch zespołów szkół: w Bałtowie i Kunowie.

Przeciwko likwidacji placówek oświatowych z wieloletnimi tradycjami głosowali jedynie radni Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała dotycząca szkoły w Bałtowie została przegłosowana 14 głosami za, 5 było przeciwnych i 1 wstrzymał się od głosu. Podczas głosowania w sprawie placówki w Kunowie 15 radnych było za, 4 przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Zespół Szkół w Bałtowie. / Fot. strona internetowa Zespołu Szkół w Bałtowie.Przyczyną takiej decyzji, co wielokrotnie podkreślał w wypowiedziach dla mediów, Starosta Ostrowiecki Zdzisław Kałamaga, jest demografia, czyli brak odpowiedniej liczby chętnych kandydatów do nauki w likwidowanych placówkach. Według danych przedstawionych podczas wtorkowej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego przez naczelnika wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Macieja Kuszewskiego, Zespół Szkół w Kunowie od 2002 roku obniżył stan organizacyjny pięciokrotnie, a Zespół Szkół w Bałtowie - czterokrotnie. Uczy się w nich odpowiednio 122 i 114 uczniów. Według prognoz na rok szkolny 2013/2014 do rzeczonych zespołów szkół miałoby ich uczęszczać 71 i 65. Utrzymywanie szkół z tak niskim systemem organizacyjnym generuje ogromne koszty, które obciążają dodatkowo budżet starostwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. Naczelnik Kuszewski podczas swego wystąpienia na sesji Rady Powiatu przedstawiał również wyniki monitoringu efektów nauczania w obu zespołach szkół. I tak na przykład w ZS w Kunowie w 2012 roku na 23 uczniów kończących liceum ogólnokształcące do matury przystąpiło 14, z czego zdało 7, co ustala efekt nauczania na poziomie 30 procent, przy średniej ostrowieckich liceów wynoszącej 95 procent. Natomiast w ZS w Bałtowie na 27 uczniów kończących technikum do matury przystąpiło 21, z czego zdało 10. Efekt nauczania wyniósł zatem 37 procent, przy średniej ostrowieckich techników wynoszącej 91 procent. Równie słabe wyniki przyniosły egzaminy zawodowe, których skuteczność wyniosła w minionym roku odpowiednio: 16 (Kunów) i 53 (Bałtów) procent (dla porównania w szkołach ostrowieckich średnia skuteczność zdawalności egzaminów zawodowych wyniosła 66%).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Oglądałam reportaż o niemieckim szkolnictwie prywatnym. Wiele szkół również w Niemieckich Landach ulega likwidacji z powodów finansowych.
W murach takiej szkoły powstaje nowa szkoła prywatna katolicka. Land i Bund daje tę samą sumę co uprzednio na dofinansowanie tejże szkoły, rodzice płacą niewygórowane czesne, a kościół zajmuje się wszystkim. Czy to jest lepsza szkoła? nie wiem.
Ale ten system działa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Likwidacja szkół to sprawa dość złożona i niejednoznaczna. Pisałem kiedyś na tan temat: link (1000 szkół na ... ). Dla mnie jednoznacznym jest, ze wraz z malejącą liczbą uczniów poziom edukacji też maleje. Nie we wszystkich szkołach jest mało uczniów: w klasach moich córek (gimnazja warszawskie) klasy są ponad 30-to osobowe. A i w tym mieście zamyka się szkoły! A więc "Ratujmy maluchy i starsze dzieci też" ( http://rzecznikrodzicow.pl/referendum-edukacyjne-ratuj-maluchy-i-starsze-dzieci-tez ).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wypada zmienić zarządzających krajem; tylko skąd wsiąść lepszych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i niech ktoś powie, że w PRL-u naród był "trzymany za mordę"!!! Oświecenie było dla każdego! A teraz? Staczamy się w okres ciemnoty i zacofania? Czyżby władza uznała, że wykształcenie pokoleń to gwóźdź do jej trumny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, to hasło było aktualne 50 lat temu.

Likwidacja szkół jest problemem ogólnopolskim. W wielu miastach nauczyciele i młodzież protestują, przeciw likwidacji ich szkoły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.