Facebook Google+ Twitter

Lingwistyczne podróże w czasie

Język pomaga nam w codziennej komunikacji i świadczy o cywilizacyjnym rozwoju. Zróżnicowanie mowy artykułowanej i jej rodowód jest przedmiotem badań naukowców z Berkeley. Stworzyli program pozwalający rekonstruować języki od ich praźródeł.

Wszem i wobec wiadomo, że języki dawne, starożytne, wymarłe są skarbnicą wiedzy o kulturze, polityce i życiu sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Właściwy proces badawczy pozwala na poszerzenie wiedzy w oparciu o bazy danych.Takie zbiory wykorzystali naukowcy z University of California w Berkeley (USA) dla potrzeb stworzenia programu, który sami nazywają "wehikułem czasu". Pod tym wzniosłym mianem kryje się program, którego parametry pozwalają na szybką rekonstrukcję prajęzyków ("proto-języki") z których wyewoluowały znane nam formy współczesne. Naukowcy zajmują się zatem językiem praindoeuropejskim czy protoafroazjatyckim lub protoaustronezyjskim. Ten ostatni dał początek ukształtowanej komunikacji interpersonalnej w południowowschodniej części kontynentu azjatyckiego oraz Australii i Oceanii. dialog; pixabay.com licencja: CC0 1.0 Universal / Fot. unknown Ponad 600 języków protoaustronezyjskich zawiera się w bazie danych zasobnej w więcej niż 140.000 słów. Naukowcy z Berkeley prezentują system odzwierciedlający język współczesny w odniesieniu do rekonstruowanego prajęzyka w ogromnej skali. Całość bazuje na probabilistycznym modelu zmian dźwięku na poziomie fonemów. Przy odtwarzaniu wspomnianego języka protoaustronezyjskiego odnotowano znaczny postęp w szybkości prowadzonych prac. Obecne tempo można liczyć w dniach czy godzinach w porównaniu do wieloletniej żmudnej manualnej obróbki materiałów.

Matematyczne modelowanie znalazło swoje oparcie w metodzie Monte Carlo i łańcuchach Markowa, co pozwala prześledzić drogę każdego pojedynczego słowa dzięki przedstawieniu filogenetycznego drzewa lingwistycznego, każdej kolejnej jego gałęzi i wzajemnych relacji wynikających z występowania na danym obszarze z określoną częstotliwością. Teoria lingwistyczna przypomina w pewnym stopniu tworzenie drzewa genealogicznego i poszukiwania członków rodziny. Co równie oczywiste, dzięki temu łatwiej można zrozumieć starożytne cywilizacje i procesy przemian dziejowych, migracje, wierzenia. "Nasz statystyczny model może posłużyć do odpowiedzi w kwestiach naukowych o językach w każdym czasie, nie tylko do wnioskowania o przeszłości ale także celem ekstrapolacji zmian języka w przyszłości" - taką wskazówkę poczynił Tom Griffiths, profesor psychologii na co dzień szefujący UC Berkeley`s Computational Cognitive Science Lab i będący współautorem omawianej pracy badawczej. Obecnie badania będą ogniskować się wokół prajęzyków kontynentu północnoamerykańskiego będących tubylczymi dla naukowców z kalifornijskiego uniwersytetu.

Najwcześniejsze przekazy pisemne człowieka datowane są jako tworzone co najmniej 6 tysięcy lat przed naszą erą, a więc długo po tym jak zaistniały pierwsze słowa w prajęzykach. Nowoczesna metoda porządkuje współwystępowanie oraz ewolucję języków poprzez identyfikację dźwięków, które zmieniają się z pewną regularnością w danym czasie, a to z kolei determinuje ich powszechność wobec
praźródła. W tym celu analizuje się dużą ilość archaicznych form leksykalnych, a dzięki nowemu oprogramowaniu odkrywa się ich rolę i znaczenie. Każdy następny krok w badaniach przynosi też kolejne hipotezy i znajduje derywaty, których miejsce i transformację należy wyjaśnić. Nowe narzędzie przydaje możliwości w większym stopniu, aniżeli tradycyjne metody komparatywne. Zapewne lada dzień dowiemy się dzięki tej specyficznej podróży w czasie o czym gaworzyli wojowie Mieszka czy bliższej etymologii nazw słowiańskich plemion.

Szczegółowy raport z prac pt. "Automated reconstruction of ancient languages using probabilistic models of sound change" zamieszczono na stronie PNAS

article by Paweł Jankowski


This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W Stanach można znaleźć nawet chętnych dowiedzenia się o czym szumią brzozy więc nie dziwota.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Pan Kolega napisał: "Zapewne lada dzień dowiemy się dzięki tej specyficznej podróży w czasie o czym gaworzyli wojowie Mieszka czy bliższej etymologii nazw słowiańskich plemion." Oni tam w USA będą się tym zajmować? Obawiam się, że tak samo jak skanowaniem polskich książek i gazet w ramach odnośnych usług Google- Czyli - szukaj ze świecą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.