Facebook Google+ Twitter

Linkowanie do pirackich piosenek i filmów wkrótce będzie nielegalne

MSWiA zamierza uszczelnić przepisy prawa autorskiego w kwestii linków do utworów muzycznych, filmów, grafiki i tekstu. Ministerialni eksperci określą, do czego i pod jakimi warunkami będzie wolno linkować, nie ryzykując przy tym wysokiej kary.

Bezpieczeństwo w internecie - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Jen Dixon, royalty free, http://www.sxc.hu/photo/40858Jak informuje serwis emetro.pl, MSWiA postanowiło rozstrzygnąć wątpliwość, czy (a jeśli tak, to w jakiej sytuacji) wstawianie linków do plików muzycznych, graficznych czy filmowych jest równoznaczne z nielegalnym rozpowszechnianiem określonych treści. Za ten czyn polskie prawo przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności.

Prawnicy analizują także linkowanie do konkretnych podstron większych serwisów. Takie działanie może bowiem narażać właściciela serwisu na straty. Dlaczego? Wchodząc bezpośrednio w tekst nie oglądamy reklam na stronie głównej czy stronie działu, a serwisy komercyjne utrzymują się właśnie z odsłon płatnych ogłoszeń.

Regulacja kwestii linkowania wiąże się z szeregiem problemów. Jeden z nich to określenie podmiotów, które strzegłyby wykonania przepisów. Kto miałby monitorować fora internetowe czy popularnego Facebooka - policja, specjalistyczne służby, a może sami twórcy? I czy nie narodziłaby się przy okazji pokusa kontrolowania korespondencji elektronicznej?

Analitycy oceniają, że zakazane będzie podawanie odsyłaczy do treści z natury nielegalnych, przykładowo - pirackiej muzyki czy pornografii dziecięcej. Prawdopodobnie zabronione też zostanie umieszczanie legalnych linków w mediach ogólnodostępnych, jak fora internetowe czy komentarze pod artykułami, dozwolone natomiast będzie linkowanie na prywatnych profilach czy w e-mailach.

Trudno też spodziewać się powołania czarnego gabinetu do kontroli poczty elektronicznej, mogą natomiast powstać programy badające e-maile na obecność określonych słów czy fraz kluczowych, choćby adresów popularnych stron pośredniczących w wymianie nielegalnych plików muzycznych.

Założenia do ustawy można znaleźć w biuletynie informacji publicznej MSWiA. Nie wiadomo, kiedy w oparciu o te założenia powstanie projekt ustawy, a tym bardziej, kiedy taka ustawa miałaby szanse wejść w życie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

levy
  • levy
  • 16.02.2011 09:57

Większego debilizmu nie można wymyślić, korzystam z Adblock'a ( cześć mu i chwała, że istnieje, bo inaczej migającej choinki w24 nie dałoby się czytać), więc i tak nie jestem ''podatny'' na strony plujące reklamami.
Poza tym system linków to dobrodziejstwo pozycjonowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.